Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Běloruská policie při nedělních demonstracích zatkla 442 lidí. Obviněni jsou z narušování veřejného pořádku

V Bělorusku se opět zatýkalo. foto: Reuters

MINSK - Běloruská policie při nedělních protestech v zemi zatkla celkem 442 lidí, z nichž 266 zadržela v hlavním městě Minsku. Ve vazbě je jich do verdiktů ve správních řízeních kvůli narušení veřejného pořádku zatím drženo 330. Informoval o tom zpravodajský server Tut.by s odvoláním na údaje poskytnuté v pondělí ministerstvem vnitra.
  12:09aktualizováno  23:05

Protesty v Bělorusku nejsou o Západě či Rusku, jde o boj proti Lukašenkovi, řekla Cichanouská

V Bělorusku se konají demonstrace od prezidentských voleb z 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Alexandr Lukašenko se ziskem více než 80 procent hlasů. Hodně Bělorusů je přesvědčených, že tento výsledek je zfalšovaný, a opozice, stejně jako EU, ho neuznává. Demonstrace, jejichž účastníci požadují odchod Lukašenka, vládnoucího už 26 let, a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Další zatýkání v Běloruském Minsku.
V Minsku již několikátou neděli v řadě demonstrují desítky tisíc obyvatel proti...

V neděli se v Minsku a řadě dalších měst opět konaly velké protesty. Zpravodajové ruských sdělovacích prostředků odhadli účast jen v běloruské metropoli na 50 000 až 70 000 lidí. Běloruské ministerstvo vnitra v pondělí tvrdilo, že účastníků bylo v Minsku nejvýše 18 000 a že jejich počet v celé zemi se celkem pohyboval kolem 20 000.

Minský městský soud v pondělí zamítl odvolání proti zatčení přední představitelky opozice a členky vedení běloruské koordinační rady Maryji Kalesnikavové. Ta je ve vazbě kvůli obvinění na základě článku trestního zákona, který se týká výzev k uchvácení moci nebo k činům ohrožujícím bezpečnost státu. Kalesnikavové hrozí až pět let za mřížemi. Její advokátka Ljudmila Kazaková dříve podle serveru Echo Moskvy uvedla, že zadržení její klientky bylo prodlouženo do 8. listopadu.

Kalesnikavovou přišly k soudu podle portálu Tut.by podpořit desítky lidí včetně velvyslanců členských zemí Evropské unie. Zasedání soudu nebylo veřejné. Zájemci tak čekali za dveřmi, pouze na vynesení rozsudku byli pozváni do soudní síně. Sama Kalesnikavová se líčení účastnila virtuálně. Když se objevila na obrazovce a ukázala na prstech svůj známý symbol srdce, lidé v síni začali tleskat. Soud dříve zamítl podobnou žalobu proti zadržení dalšího čelného představitele koordinační rady Maxima Znaka, který se stejně jako Kalesnikavová nachází ve vyšetřovací vazbě.

Tisková mluvčí běloruského ministerstva vnitra Volha Čemodanovová na sociální síti Telegram poradila účastnicím protestů, aby raději šetřily síly pro svoji současnou či budoucí rodinu, píše dnes server Echo Moskvy. Právě protestní akce žen se po vyhlášení výsledků prezidentských voleb staly charakteristické pro běloruské opoziční hnutí.

Autor: