Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Běloruská policie prý použila proti protestujícím české granáty. Vyvážet se nesmí, přesto jsou k prodeji na internetu

Výbušky, které mají být z České republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbušky, které mají být z České republiky. | foto: BELSAT TV

Minsk/Praha Běloruská policie při zásahu proti demonstrantům, nespokojeným s oznámením opětného vítězství Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách, údajně použila české zábleskové granáty. Naznačují to informace, které se i se snímky objevily na internetu. Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) napsalo, že pravost fotografií nemůže potvrdit ani vyvrátit.

Na fotografiích je vidět, že se jedná o předmět, který je opatřený štítkem s českým nápisem Zásahová výbuška P1. Server Life.ru v této souvislosti poznamenal, že tyto prostředky používají hlavně ozbrojené síly a bezpečnostní složky při rozhánění davu a rovněž k zastrašení, případně i ke zvládnutí pachatelů trestné činnosti.

Life.ru rovněž poznamenal, že tuto výbušku si lze obstarat i na některých speciálních webových stránkách. Cena je přitom „něco málo přes 2000 rublů“ (přes 600 korun). 

Ministerstvo zahraničních věcí pro Lidovky.cz uvedlo, že pravost fotografií nemůže potvrdit ani vyvrátit. Vývoz tohoto materiálu do Běloruska je zakázán,  Česká republika na něj podle MZV udržuje embargo, které platí od roku 2011. Ministerstvo však nevyloučilo, že se do Běloruska zásahové výbušky dostaly za pomoci překupníků, případně ještě před zavedením embarga. Na fotografiích je vidět rok 2012, které zřejmě označuje datum expirace.

MZV ve svém oficiálním stanovisku vyzvala běloruskou vládu, aby přestala trestat občany za výkon ústavou garantovaných práv a zákroky represivních složek označila za nepřijatelné.

„Považujeme za politováníhodné, že nebylo umožněno řádné působení volební pozorovatelské mise OBSE, jediné důvěryhodné mezinárodní organizace monitorující volby v tomto regionu. Česká republika plně respektuje a podporuje nezávislost a suverenitu Běloruska, zároveň však bude za každých okolností podporovat svobodu projevu, shromažďování a rovnou politickou soutěž,“ píše MZV.

Vývozní licenci v Česku smí udělovat pouze ministerstvo průmyslu a obchodu. To sdělilo, že ČR plně respektuje embargo na zbraně, které vůči Bělorusku uplatňuje Evropská unie. „Ministerstvo neuděluje povolení k vývozům vojenského materiálu podle společného vojenského seznamu EU do Běloruska,“ napsala tisková mluvčí Štěpánka Filipová. Embargo podle ní platí nejen na vojenský materiál, ale i na vybavení, které by mohlo být použito k vnitřní represi. Filipová uvedla, že se výrobky do Běloruska mohly dostat před zavedením sankcí, nebo mohly být dovezeny z jiných zemí.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek uvedl, že ministerstva obrany a zahraničních věcí vydávají k licencím pouze stanoviska. „K Bělorusku jsme již mnoho let žádné souhlasné stanovisko nedali,“ řekl pro Lidovky.cz.

Podle Gabriela Ročkaiho z Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva není na výrobku vidět identifikace výrobku, země výroby ani způsob použití. Zřejmě se podle něj jedná o pyrotechnický výrobek, na který se vztahují evropské směrnice. Ty určují, že výrobek musí nést předepsané označení a původ výroby. Tomuto zákonu nepodléhají pyrotechnické výrobky určené k využití ozbrojenými silami ČR, například armádou, policií nebo vězeňskou službou.

Zásahová výbuška značení P1 obsahuje 14 minivýbušek, které při odpálení vyprodukují oslnivě silný záblesk a ránu zhruba 130 decibelů. 

Zásahové výbušky tohoto typu spadají pod technickou pyrotechniku, označení P1 platí pro pyrotechnické výrobky, které představují malé nebezpečí. Granáty tohoto typu jsou volně dostupné v internetových obchodech, například na webu Army Emzak, který ho nabízí za 650 korun. Web uvádí, že výrobek je dostupný pouze lidem starším 21 let. Za stejnou cenu je zábleskový granát dostupný i na webu Army Arms.

Lidovky.cz také oslovily firmu Zeveta, která má zásahovou výbušku s pálkovým zapalovačem zařazenou na svém katalogu. Společnost rozhodně odmítla jakoukoli spojitost s fotografiemi z Běloruska.

„Naše společnost striktně dodržuje veškeré zákonné předpisy a nařízení, zejména pak zákon o zahraničním obchodu s vojenským materiálem. Žádný náš výrobek neexportujeme bez souhlasu (licence) uděleného MPO - licenční správou. Nadto naše společnost do Běloruska neuskutečnila nikdy žádný vývoz vojenského materiálu,“ napsalo vedení Zevety ve vyjádření pro Lidovky.cz. Na fotografii se podle společnosti nejedná o její výrobek. „Odmítáme spekulace o původu zobrazené věci a šíření či vytváření dezinformací,“ napsala firma.

,

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!