Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Běloruská policie prý použila proti protestujícím české granáty. Vyvážet se nesmí, přesto jsou k prodeji na internetu

Výbušky, které mají být z České republiky. foto: BELSAT TV

Původní zpráva
Minsk/Praha - Běloruská policie při zásahu proti demonstrantům, nespokojeným s oznámením opětného vítězství Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách, údajně použila české zábleskové granáty. Naznačují to informace, které se i se snímky objevily na internetu. Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) napsalo, že pravost fotografií nemůže potvrdit ani vyvrátit.
  13:09aktualizováno  15:35

Na fotografiích je vidět, že se jedná o předmět, který je opatřený štítkem s českým nápisem Zásahová výbuška P1. Server Life.ru v této souvislosti poznamenal, že tyto prostředky používají hlavně ozbrojené síly a bezpečnostní složky při rozhánění davu a rovněž k zastrašení, případně i ke zvládnutí pachatelů trestné činnosti.

Life.ru rovněž poznamenal, že tuto výbušku si lze obstarat i na některých speciálních webových stránkách. Cena je přitom „něco málo přes 2000 rublů“ (přes 600 korun). 

Ministerstvo zahraničních věcí pro Lidovky.cz uvedlo, že pravost fotografií nemůže potvrdit ani vyvrátit. Vývoz tohoto materiálu do Běloruska je zakázán,  Česká republika na něj podle MZV udržuje embargo, které platí od roku 2011. Ministerstvo však nevyloučilo, že se do Běloruska zásahové výbušky dostaly za pomoci překupníků, případně ještě před zavedením embarga. Na fotografiích je vidět rok 2012, které zřejmě označuje datum expirace.

MZV ve svém oficiálním stanovisku vyzvala běloruskou vládu, aby přestala trestat občany za výkon ústavou garantovaných práv a zákroky represivních složek označila za nepřijatelné.

„Považujeme za politováníhodné, že nebylo umožněno řádné působení volební pozorovatelské mise OBSE, jediné důvěryhodné mezinárodní organizace monitorující volby v tomto regionu. Česká republika plně respektuje a podporuje nezávislost a suverenitu Běloruska, zároveň však bude za každých okolností podporovat svobodu projevu, shromažďování a rovnou politickou soutěž,“ píše MZV.

Vývozní licenci v Česku smí udělovat pouze ministerstvo průmyslu a obchodu. To sdělilo, že ČR plně respektuje embargo na zbraně, které vůči Bělorusku uplatňuje Evropská unie. „Ministerstvo neuděluje povolení k vývozům vojenského materiálu podle společného vojenského seznamu EU do Běloruska,“ napsala tisková mluvčí Štěpánka Filipová. Embargo podle ní platí nejen na vojenský materiál, ale i na vybavení, které by mohlo být použito k vnitřní represi. Filipová uvedla, že se výrobky do Běloruska mohly dostat před zavedením sankcí, nebo mohly být dovezeny z jiných zemí.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek uvedl, že ministerstva obrany a zahraničních věcí vydávají k licencím pouze stanoviska. „K Bělorusku jsme již mnoho let žádné souhlasné stanovisko nedali,“ řekl pro Lidovky.cz.

Podle Gabriela Ročkaiho z Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva není na výrobku vidět identifikace výrobku, země výroby ani způsob použití. Zřejmě se podle něj jedná o pyrotechnický výrobek, na který se vztahují evropské směrnice. Ty určují, že výrobek musí nést předepsané označení a původ výroby. Tomuto zákonu nepodléhají pyrotechnické výrobky určené k využití ozbrojenými silami ČR, například armádou, policií nebo vězeňskou službou.

Zásahová výbuška značení P1 obsahuje 14 minivýbušek, které při odpálení vyprodukují oslnivě silný záblesk a ránu zhruba 130 decibelů. 

Zásahové výbušky tohoto typu spadají pod technickou pyrotechniku, označení P1 platí pro pyrotechnické výrobky, které představují malé nebezpečí. Granáty tohoto typu jsou volně dostupné v internetových obchodech, například na webu Army Emzak, který ho nabízí za 650 korun. Web uvádí, že výrobek je dostupný pouze lidem starším 21 let. Za stejnou cenu je zábleskový granát dostupný i na webu Army Arms.

Lidovky.cz také oslovily firmu Zeveta, která má zásahovou výbušku s pálkovým zapalovačem zařazenou na svém katalogu. Společnost rozhodně odmítla jakoukoli spojitost s fotografiemi z Běloruska.

„Naše společnost striktně dodržuje veškeré zákonné předpisy a nařízení, zejména pak zákon o zahraničním obchodu s vojenským materiálem. Žádný náš výrobek neexportujeme bez souhlasu (licence) uděleného MPO - licenční správou. Nadto naše společnost do Běloruska neuskutečnila nikdy žádný vývoz vojenského materiálu,“ napsalo vedení Zevety ve vyjádření pro Lidovky.cz. Na fotografii se podle společnosti nejedná o její výrobek. „Odmítáme spekulace o původu zobrazené věci a šíření či vytváření dezinformací,“ napsala firma.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat