Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Běloruské protesty pokračují, přes 10 tisíc lidí se účastnilo Pochodu žen

Příslušníci speciálních policejních sil OMON dav rozdělili na dvě části. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci speciálních policejních sil OMON dav rozdělili na dvě části. | foto: Reuters

Minsk V Bělorusku v sobotu na více místech pokračovaly protesty proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, i když v menším měřítku než o předešlých víkendech. V hlavním městě Minsku byl ústřední akcí opozice Pochod žen, jehož se podle portálu Tut.by zúčastnilo přes 10.000 lidí, podle zpravodaje agentury TASS několik tisíc. Policie akci sledovala, ale významněji nezasáhla. Pozornost úřadů se soustředila spíš na znemožnění práce novinářům informujícím o demonstracích.

Pochod žen v metropoli začal v 16:00 místního času (15:00 SELČ) na náměstí Vítězství, odkud se zástup vydal třídou Nezávislosti směrem na náměstí Nezávislosti. Cestu vozovkou jim na zjevný pokyn úřadů přehradila zelená nákladní i jiná auta. Podle Tut.by příslušníci speciálních policejních sil OMON na jednom místě dav rozdělili na dvě části, ale nešlo o násilný zásah.

Lidé v Bělorusku požadují odstoupení Lukašenka.
Účastnice Pochodu žen v Minsku.

Policie vyzvala účastníky, aby uvolnili vozovku, což se po nějaké chvíli stalo. Policisté ale protestující také s pomocí megafonů nabádali, aby nenarušovali veřejný pořádek a svou nepovolenou akci ukončili. V centru Minsku bylo na určitou dobu uzavřeno několik stanic metra. Podél trasy pochodu stála policejní vozidla, včetně takzvaných antonů, které obvykle odvážejí zadržené. V sobotu ale velké zatýkání zatím hlášeno nebylo.

Místo toho se množí informace o odebírání akreditací novinářům, kteří události v zemi kryjí pro zahraniční sdělovací prostředky. Podle serveru Tut.by v sobotu bylo povolení k práci zrušeno 19 novinářům. Většinou jde o Bělorusy pracující například pro britskou BBC, pro agentury Reuters, AP a AFP, anebo pro rozhlasovou stanici Rádio Svoboda. O akreditaci přišel i čtyřčlenný ruský filmový štáb německé televizní stanice ARD, který policie zadržela v pátek, a také spolupracovníci rovněž německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle.

Další protestní akce se v sobotu podle informací ze sociálních sítí a podle Tut.by konají například i v Gomelu, Vitebsku, Grodnu či v Brestu. Jejich rozsah je však zřejmě menší.

S opět velkou účastí se počítá při nedělní odpolední demonstraci v centru Minsku. Při předchozích takových protestech se minulou a předminulou neděli sešlo vždy více než 100.000 lidí požadujících odchod Lukašenka a nové prezidentské volby. Otázka je, kolik Bělorusů přijde tentokrát po týdnu, kdy policie opět začala zatýkat více lidí, jimž hrozí za účast na nepovolených akcích několikadenní vězení.

V Bělorusku protesty propukly po oznámení drtivého vítězství Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách konaných 9. srpna. Mnoho lidí je ale přesvědčeno, že výsledek byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská. Do ulic více měst, včetně Minsku, proto vyšly desetitisíce demonstrantů, proti nimž v prvních dnech brutálním způsobem zasahovaly speciální policejní síly OMON.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Už nebudu kandidovat, odejdu z politiky, říká exministr Adam Vojtěch

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jsem odolný, ale už toho bylo hodně, vysvětluje svůj odchod exministr. Babiš ho podle něj trochu čekal. V rozhovoru pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!