Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Migranti vzali ztečí plot na bělorusko-polské hranici. Bariéru z ostnatého drátu se snažili prorazit kládami

Svět

  12:43
Situace na bělorusko-polské hranici se opět zhoršila poté, co se skupina migrantů ve středu pokusila proniknout na polské území. Hraniční bariéru z ostnatého drátu se nedaleko vesnice Usnarz Górny snažila prorazit pomocí klád, které na plot házela. O incidentu na Twitteru informovala polská pohraniční stráž. Hasiči téhož dne vylovili z řeky Bug tělo devatenáctiletého Syřana.

Na záběrech z incidentu je vidět, jak běženci útočí na bariéru pomocí klád i kusů dřeva. Na strážce hranic skupina házela i kamení, někteří migranti v rukou třímali nože a sekery. „Museli jsme použít přímá donucovací opatření, včetně slzného plynu,“ uvedli pohraničníci.

Dodali, že šestnácti migrantům se podařilo bariéru překonat a proniknout na polské území, pohraniční stráž je ale nakonec zatlačila zpět do Běloruska. Na místě kvůli vyostření situace zasahovala také polská armáda a policie. Skupina běženců táboří na běloruské straně hranic už od srpna.

Kromě incidentu u Usnarz Górny se polská policie ve středu zabývala i případem devatenáctiletého Syřana, jehož tělo polští potápěči vylovili na hranici z řeky Bug. Mladík byl pohřešován od úterního rána. Tělo vylovili potápěči z řad hasičů a předali ho pohraniční stráži.

„Totožnost utonulého Syřana potvrdil druhý z mladých mužů, se kterým se o den dříve pokusil Bug nelegálně překročit. U těla se našly také mužovy dokumenty,“ uvedl policejní mluvčí Andrzej Fijolek. Dodal, že se chystá pitva a že okolnosti smrti má objasnit vyšetřování.

Podle polských médií jde přinejmenším o osmého mrtvého z řad migrantů, kteří se pokoušejí z Běloruska dostat do Polska.

Nejen Varšava, ale také Riga a Vilnius, obviňují režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, že migranty z Blízkého východu, Asie a Afriky využívá jako „hybridní zbraň“ v odvetě za západní sankce, přijaté po zfalšování prezidentských voleb z loňského srpna a potlačení následných masových demonstrací.

Polská pohraniční stráž hlídá polsko-běloruské hranice v oblasti Usnarz Gorny. (1. září 2021)

Dotčené země kvůli přílivu migrantů zesilují ochranu hranice a budují zde fyzické překážky v podobě plotů z ostnatého i žiletkového drátu.

Proti postupu polských úřadů vůči migrantům na hranicích minulou neděli ve Varšavě demonstrovaly tisíce lidí. Účastníci protestu, jehož sloganem bylo „Stop mučení na hranici“, obvinili úřady z krutého zacházení. Pohraniční stráž migranty většinou zahání zpět do Běloruska. 

Demonstranti rovněž kritizovali vedení země za vyhlášení výjimečného stavu u hranic, který brání humanitárním pracovníkům poskytovat migrantům pomoc. Lidé vyšli do ulic rovněž v Krakově.

Německo chce společné hlídky s Poláky

S čím dál větším počtem migrantů přicházejících z Běloruska se potýká i Německo. Tamní ministr vnitra Horst Seehofer v úterý řekl, že chce, aby v německo-polském pohraničí v zesílené míře působily společné hlídky.

Seehofer svému polskému protějšku Mariuszovi Kamińskému navrhuje, aby hlídky působily zejména na území Polska. Jeho cílem je vyhnout se zavedení hraničních kontrol a migranty zastavit ještě na polském území.

Od léta se z Běloruska přes polské území k německé východní hranici dostalo asi pět tisíc lidí z Iráku, Sýrie a dalších krizových oblastí. 

Polsko zavedlo u hranic s Běloruskem výjimečný stav, brání se přílivu migrantů

Agentura DPA uvádí, že se tak rodí nový možný konflikt mezi Berlínem a Varšavou. Podle pravidel platných v Evropské unii by migranty mělo zaregistrovat Polsko a umožnit jim požádat o azyl, což se ale často neděje. Místo toho pokračují tito lidé v cestě do Německa. 

Kvůli tomu šéf německých policejních odborů Heiko Teggatz varoval před hrozící migrační krizí na hranici mezi Německem a Polskem. Podle jeho názoru situaci může vyřešit jedině dočasné zavedení hraničních kontrol.

Polský prezident Andrzej Duda v úterý podle portálu gazeta.pl ujišťoval, že německá strana o takovém řešení neuvažuje. V pondělí o tom mluvil se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA CONTROLLINGU (až 90 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 90 000 Kč

Mohlo by vás zajímat