Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusko chce obsadit zbytek Chersonské oblasti, hlásí Kyjev. Do ofenzivy nasadilo bojová vozidla Terminator.

Ruské podpůrné tankové bojové vozidlo Terminator-2 BMPT-72 (19. 5. 2022) foto: Profimedia.cz

Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí. V neděli ráno to oznámila ukrajinská armáda. Rusko se podle ukrajinského generálního štábu připravuje obsadit zbytek Chersonské oblasti a postoupit do Záporoží. Podle britské rozvědky Rusové do své ofenzivy v Donbasu pravděpodobné nasadili nová bojová vozidla pro podporu tanků Terminator.
  8:19aktualizováno  11:06

„Jednotky běloruské armády posílily průzkum, rozmístily další elektronická pozorovací zařízení do pohraničních částí Homelské oblasti,“ citovala z pravidelného ranního prohlášení ukrajinského generálního štábu agentura Unian.

Podle armády stále existuje nebezpečí raketových útoků a náletů z Běloruska na cíle v Ukrajině.

Mluvčí ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk řekl, že na pozicích na hranici, v Brestské a Homelské oblasti, je sedm běloruských praporů.

Náčelník generálního štábu běloruské armády Viktar Gulevič minulý týden ohlásil vyslání příslušníků sil speciálních operací na hranici s Ukrajinou.

Rusko chce obsadit zbytek Chersonské oblasti

Generální štáb ukrajinské armády na svém facebookovém účtu napsal, ze se Rusko připravuje obsadit zatím neokupované části Chersonské oblasti. Velké množství ruských vojáků se soustředí jižně od zaporožského města Huljajpole.

Rusové se mohou připravovat k ofenzivě, při níž chtějí obsadit sever Chersonské oblasti a posunout se směrem k městu Záporoží. Soudí to americký Institut pro výzkum války (ISW), i když v sobotu nebyla ruská ofenzíva směrem k jihu patrná.

Správa Chersonské oblasti uvádí, že ruští okupanti doplňují jednotky na severu této části Ukrajiny vojáky z Archangelska a připravují se na boje v oblasti mezi Chersonem a Mykolajivem.

Ukrajinská armáda má také informaci, že Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou. Jsou tam podle ní rakety Iskander-M krátkého doletu. Rusko také v této části své země navyšuje logistiku a opravuje základny.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února a tento týden ohlásilo dobytí oceláren Azovstal a tím celého města Mariupol na jihovýchodě země.

Nasazení vozidel Terminator

Britská rozvědka v neděli uvedla, že Rusko pravděpodobně nasadilo do ofenzivy v Donbasu ve směru na Severodoněck svou jedinou akceschopnou jednotku nových bojových vozidel BMP-T Terminator.

Jejich přítomnost naznačuje, že do tohoto útoku je zapojené centrální uskupení vojsk, které jako jediné tato vozidla určená pro podporu tanků má. Nicméně podle Londýna není pravděpodobné, že by nasazení maximálně deseti Terminatorů mohlo nějak významně ovlivnit průběh operace.

Autoři: ,