Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Respektuji Lukašenka, doznal se v slzách zadržený běloruský novinář. Hovořil pod nátlakem, reagují blízcí

Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič během rozhovoru.. foto: Twitter/Matthew Luxmoore

MINSK - Zadržovaný běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič se ve čtvrtek objevil v běloruské státní televizi, kde se v rozhovoru v slzách doznal k organizování protivládních protestů a řekl, že respektuje prezidenta Alexandra Lukašenka. Pratesevičova rodina a opozice uvedly, že rozhovor byl veden pod nátlakem.
  7:12aktualizováno  11:07

Běloruská bezpečnost zadržela Prataseviče a jeho partnerku Sofii Sapegaovou 23. května po vynuceném přistání letadla společnosti Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do litevského Vilniusu. Od svého zatčení se bývalý hlavní redaktor informačního kanálu Nexta objevil na obrazovkách potřetí.

Státy NATO odsoudily vynucené přistání letadla. Zároveň vyzvaly Bělorusko k propuštění Prataseviče

„Je bolestné sledovat ‚přiznání‘ Ramana Prataseviče. Jeho rodiče věří, že byl mučen. To není Raman, kterého znám,“ uvedl Franak Viačorka, jenž působí jako poradce opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské. „Je rukojmím režimu a my musíme učinit vše pro to, aby byl propuštěn spolu s dalšími 460 politickými vězni,“ napsal na twitteru.

Raman Pratasevič
Bezpečnostní kontrola letadla společnosti Ryanair, které nouzově přistálo na...

Video, na němž se minulý měsíc doznala Pratasevičova přítelkyně Sapegová, která má ruské občanství, podle opozice také vzniklo pod nátlakem.

Lukašenkova kancelář na žádost Reuters o komentář nereagovala.

Běloruské úřady již dříve Prataseviče označily za extremistu, který podněcoval k násilí a tvrdí, že doznání opozičníků v televizi jsou dobrovolná. Pratasevič řekl, že rozhovor poskytuje z vlastní vůle. „Jsem si téměř jistý, že mě veřejně odsoudí a že ze shromáždění na mou podporu nic nebude,“ řekl. „Je mi to však jedno,“ dodal.

„Okamžitě jsem přiznal svou vinu při organizování masivních neoprávněných akcí,“ řekl Pratasevič. „Hodně jsem kritizoval Alexandra Grigorjeviče (Lukašenka), ale když jsem se začal víc zabývat politickými tématy, začal jsem chápat, že dělá správnou věc, a určitě ho respektuji,“ poznamenal novinář v 90minutovém videu.

Ke konci rozhovoru se Pratasevič rozplakal a řekl, že se jednou chce oženit a mít děti.

Jeho otec agentuře AFP řekl, že mu rozhovor způsobil bolest. „Znám svého syna velmi dobře a myslím si, že by nic takového neřekl. Zlomili ho a donutili ho, aby jim řekl, co chtějí,“ uvedl. „Jsem přesvědčen, že to jsou důsledky déle než týden trvajícího pobytu ve vazbě KGB,“ uvedl Dzmitrij Pratasevič podle serveru Meduza. „Nejdříve se ho snažili škrtit, bili ho, teď jsou vidět stopy pout,“ dodal. Matka novináře v rozhovoru pro list Nastojaščeje vremja upozornila, že kamera zabírá syna zdálky a zeptala se, zda to není kvůli tomu, že se mu ještě nezhojily „modřiny na nose, obličeji a krku, které byly patrné na jiném videu publikovaném minulý týden“.

Šéf běloruské organizace na ochranu lidských práv Vjasna Ales Bjaljacki agentuře AFP už před odvysíláním rozhovoru řekl, že Pratasevičova slova jsou vynucena bezpečnostními složkami, jelikož čelí „neférovým, ale vážným obviněním“. Novinář je podle něj přinejmenším pod psychologickým tlakem. „Cokoliv nyní říká, je čistá propaganda,“ dodal Bjaljacký.

Západní státy za vynucené přistání letadla Lukašenka kritizují a zároveň zavedly vůči běloruským činitelům sankce kvůli potlačení protestů po loňských volbách. Vítězem srpnových voleb běloruské úřady opět vyhlásily hlavu státu Lukašenka, ale podle mnohých ve skutečnosti vyhrála Cichanouská, která se krátce po volbách uchýlila do sousední Litvy. V pondělí Cichanouská řekla, že je Pratasevič pravděpodobně ve vězení bit a mučen. Právník, který jej navštívil, řekl, že je v pořádku.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat