Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Běloruští studenti bojkotovali začátek školního roku. Při protestech se zatýkalo

Běloruská vlajka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běloruská vlajka. | foto: AP Photo

Minsk Několik tisíc běloruských studentů v úterý v Minsku na výzvu opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské bojkotovalo začátek nového školního roku a vyšlo do ulic demonstrovat s požadavkem na odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka a vypsání nových voleb. Bezpečnostní síly podle opozice zadržely více než 50 lidí, včetně novinářů. Protesty proti autoritářskému režimu pokračují v Bělorusku čtvrtým týdnem.

Pořádkové jednotky rozehnaly studentský pochod v centru metropole a podobně zasáhly proti protestujícím studentům i na jiných místech hlavního města. Zpravodajský server Tut.by napsal, že podle lidskoprávní organizace Vjasna příslušníci obávaných speciálních sil OMON v úterý zatím zadrželi nejméně 53 lidí, a to včetně devíti novinářů. Jsou mezi nimi reportéři běloruské agentury BelaPAN, Tut.by, běloruské Komsomolské pravdy a podle agentury TASS také reportér ruské agentury RIA Novosti.

Vjasna v úterý rovněž uvedla, že během posledního srpnového týdne bylo v Bělorusku zadrženo více než 400 účastníků demonstrací. Část z nich už soud potrestal za účast na nepovolené hromadné akci pokutami nebo vězením v délce nejméně deseti dnů.

Studenti stojící před sídlem jedné z vysokých škol vybízeli ministra zahraničí Uladzimira Makeje, který přijel na začátek školního roku, aby se podepsal pod petici za čestné volby. Makej i rektor to však odmítli, dodal portál.

Lukašenko se potýká s vlnou protestů a stávek poté, co jej úřady minulý měsíc prohlásily vítězem prezidentských voleb z 9. srpna. Podle opozice byl ovšem výsledek zmanipulovaný a neuznala ho mimo jiné ani Evropská unie. Lukašenko volební podvody popírá a nejeví žádné známky ochoty k ústupkům navzdory hrozbě západních sankcí.

Mnoho státních škol sloužilo jako volební místnosti a učitelé byli často zapojeni do sčítání hlasovacích lístků ve volbách, které podle úřadů Lukašenko pošesté vyhrál, tentokráte s více než 80 procenty hlasů.

Studenti s bílo-červeno-bílými vlajkami, které se staly symbolem běloruských protestů, pochodovali v úterý po minských ulicích a před několika školami sbírali podpisy pod výzvu, aby Lukašenko odstoupil, řekl Reuters očitý svědek. Na sociálních sítích se objevila videa, zachycující zadržení některých studentů.

Štáb Cichanouské uvedl, že bojkot byl nezbytný, aby předvedl, že mládež není stranou událostí.

Lukašenko se naopak při návštěvě odborné školy ve města Baranoviči na jihozápadě země snažil vyvolat dojem, že období protestů skončilo. „Prezident zdůraznil, že rušné léto je za námi a že nastal čas zaměřit se na tvořivost,“ uvedla státní tisková agentura Belta.

Lukašenko během protestů označoval demonstranty mimo jiné za „krysy“ podporované ze zahraničí.

V pondělí Litva, Lotyšsko a Estonsko uvalily na Lukašenka a dalších 29 běloruských úředníků zákaz cestování. V úterý se tyto tři pobaltské země podle médií dohodly, že nebudou odebírat elektřinu z Běloruska, jakmile bude k síti připojena jaderná elektrárna, kterou v Bělorusku stavějí Rusové poblíž hranic s Litvou a poblíž jejího hlavního města Vilniusu. Litevci pokládají tuto první běloruskou jadernou elektrárnu za ohrožení své bezpečnosti. Lukašenko na oplátku varoval, že Bělorusko může napříště zboží přepravovat přes ruské a nikoli pobaltské přístavy.

Sankce proti Minsku chystá také Evropská unie. Lukašenko podle Reuters pohrozil, že v reakci na jakékoli sankce přeruší evropské tranzitní trasy přes běloruské území.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...