1. prosince 2008 13:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Benátky zasáhly rekordní záplavy

Žena se brodí vodou na benátském náměstí San Marco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena se brodí vodou na benátském náměstí San Marco | foto: AFP

BENÁTKY Jde o rekordní vzedmutí moře za posledních 22 let. Tak popisuje situaci v italských Benátkách záplavové centrum při tamní radnici. Po poledni začala voda, která dosáhla 1,56 metru nad normální hladinou, pozvolna klesat.

Záplavové centrum dnes dopoledne vydalo varování před vysokou vodou 1,6 metru nad normální hladinu. Kdyby bylo moře takto vysoko vystoupilo, bylo by to rekordní zvýšení vody za posledních téměř 30 let. Voda nakonec vystoupila "pouze" do výšky 1,56 metru, protože se změnil směr větru.

Téměř všechny ulice ve městě na laguně, zejména turistické centrum kolem slavného náměstí svatého Marka, však byly ještě po poledni zaplaveny vodou. Cestování po historickém centru bylo mimořádně obtížné.

Záplavové centrum při benátské radnici upozorňovalo občany a turisty, aby se po městě pohybovali pouze v případě nezbytnosti. Cestování po městě ještě zkomplikovala stávka v dopravě. Voda by měla postupně klesat a v podvečer se vrátit na normální úroveň. V úterý dopoledne může znovu vystoupat na více než jeden metr, varovalo záplavové centrum. Jakmile voda stoupne nad 80 centimetrů, ocitne se náměstí svatého Marka pod vodou.

V únoru 1986 se laguna vzedmula o 1,58 metru, avšak více než 1,6 metru dosáhla před téměř 30 lety, v prosinci 1979, kdy se moře zvýšilo o 1,66 metru. Nejhorší vysoká voda v moderních dějinách Benátek se datuje ke 4. listopadu 1966, kdy město zalila voda až do výšky 194 centimetrů. Ve stejné době byly pod vodou i další části Itálie, kterou tehdy poznamenaly katastrofální záplavy.

Benátky se jen v období 1992-2002 ocitly pod vodou víc než padesátkrát a měření prokázala, že v průběhu minulého století Benátky poklesly vůči okolní mořské hladině o 23 centimetrů.

Lidovky.cz