20. února 2013 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Benedikt XVI. by rád uspíšil volbu svého nástupce

Papež Benedict XVI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedict XVI. | foto: Reuters

VATIKÁN Dosluhující papež Benedikt XVI. pravděpodobně zkrátí lhůtu pro konání konkláve po odstoupení papeže. Informoval o tom vatikánský mluvčí Federico Lombardi. Kardinálové tak pravděpodobně začnou volit novou hlavu katolické už na začátku března.

Papež Benedikt XVI. minulý týden šokoval svět oznámením, že ve funkci skončí 28. února. Vatikán původně naznačoval, že kolegium kardinálů by mělo novou hlavu římskokatolické církve zvolit do Velikonoc, tedy zhruba v polovině příštího měsíce. Podle stávajících pravidel by se totiž měli kardinálové sejít 15 až 20 dní po papežově odstoupení.

Už o víkendu ale Lombardi nevyloučil, že by konkláve mohlo začít hned první den po Benediktově odstoupení - tedy 1. března. Podle Lombardiho by měl papež vydat dokument zvaný motu proprio. Těmito dekrety mohou papežové menšími změnami zasahovat do kanonického práva a církevních procedur.

Benedikt zůstane v kláštěře
Benedikt XVI se stal prvním pontifikem od středověku, který se rozhodl dobrovolně opustit Svatý stolec. Ve Vatikánu však zůstane, bude se v něm oddávat klášternímu způsobu života.

Dlouholetý vatikánský korespondent listu La Stampa Marco Tosatti ve středu napsal, že Benedikt XVI. trpěl zdravotními problémy už delší dobu. Podle něj má Benedikt vážné potíže s vysokým tlakem, a lékaři mu proto v podstatě zakázali další letecké cesty přes Atlantik. Kromě toho prý papež špatně chodí, má problémy se spánkem a oslepnul na levé oko.

Tosatti uvedl, že zprávy o horšícím se papežově zdraví měl od jeho spolupracovníků už několik let, ale slíbil, že je nezveřejní, dokud bude Benedikt v úřadě. Nyní je použil vzhledem k blížící se rezignaci, kterou Benedikt ohlásil na 28. února.

"Celkový obraz vypovídá o jeho zhoršujícím se zdraví a ubývajících silách - a v tomto kontextu je jeho rozhodnutí rezignovat ospravedlnitelné," napsal Tosatti. Novinář s odkazem na papežova lékaře Patrizia Polisku uvedl, že Benedikta už dva roky trápily velké výkyvy krevního tlaku. Odborníci mu proto doporučovali, aby pokud možno co nejméně létal letadlem. Cestu do Brazílie, kterou papež letos plánoval, mu pak prakticky zakázali.

Benedikt prý měl problémy se spánkem, několikrát během svých cest spadl z postele a potloukl se. Kromě toho ho trápí bolavé klouby a potíže s chůzí prohlubuje i fakt, že téměř nevidí na levé oko.

Minulý týden Vatikán přiznal, že Benedikt před třemi měsíci podstoupil operaci, během níž mu lékaři vyměnili kardiostimulátor. Vyšlo také najevo, že Benedikt při loňské cestě do Mexika utrpěl lehčí zranění hlavy.

Lidovky.cz, ČTK