19. května 2013 14:52, aktualizováno  16:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Benešovy dekrety jsou jako zombie, pohřběme je, vyzval Posselt

Český dokumentarista David Vondráček (vpravo) převzal 18. května na sjezdu sudetských Němců v Augsburgu sudetoněmeckou cenu za lidská práva. Na snímku vlevo je politik, novinář a mluvčí sudetoněmecké národnostní skupiny Bernd Posselt.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český dokumentarista David Vondráček (vpravo) převzal 18. května na sjezdu sudetských Němců v Augsburgu sudetoněmeckou cenu za lidská práva. Na snímku vlevo je politik, novinář a mluvčí sudetoněmecké národnostní skupiny Bernd Posselt. | foto: ČTK

AUGSBURG Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt na končícím 64. sudetoněmeckém sjezdu v Augsburgu označil takzvané Benešovy dekrety za zombie, které se vždy vynoří a šíří strach a děs.

Vyzval proto Čechy, aby společně se sudetskými Němci toto zombie pohřbili.

K velkým Evropanům, prvnímu německému kancléři Konradu Adenauerovi a jednomu z otců sjednocené Evropy francouzskému ministru zahraničí a premiérovi Robertu Schumanovi, přirovnal Posselt Petra Nečase. Ocenil tak Nečasův projev v bavorském zemském parlamentu z počátku tohoto roku, především tu pasáž v níž oslovil sudetské Němce jako "milí krajané a bývalí spoluobčané". "To bylo dobré a správné," uvedl Posselt a dodal, že ještě větší ocenění zaslouží Nečasova nabídka k dialogu se sudetskými Němci, z něhož by měla být žádná tabu a z něhož by neměl být nikdo vyloučen. "Za vyslovuji Petru Nečasovi zvláštní dík," dodal Posselt.

ČTĚTE TAKÉ:

Stejně vysoko ocenil Petra Nečase i jeho bavorský protějšek Horst Seehofer, podle kterého spolu s Nečasem "položili nový základ pro bavorsko-české vztahy a ukončili desetiletí politického mlčení mezi oběma sousedními zeměmi". Před sudetskými Němci ocitoval "omluvnou" pasáž Nečasova projevu, jež sice byla přesným citátem Česko-německé deklarace, ale veřejně, z úst českého premiéra zazněla počátkem roku před bavorským parlamentem vůbec poprvé.

Sudetští Němci tuto oblevu v česko-bavorských a česko-sudetských vztazích jednoznačně přivítali. Vyjádřili to i udělením svého nejvyššího ocenění, Karlovy ceny, bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi, kterým byl s Nečasem spoluarchitektem průlomu v zamrzlých vztazích mezi Mnichovem a Prahou.Dalším oceněným byl český dokumentarista David Vondráček, mimo jiné autor dokumentu "Zabíjení po česku", který přinesl nové šokující informace o vraždění Němců českými Rudými gardami po konci války.

Zeman může změnit názor

Posselt i Seehofer se ve svých projevech dotkli i české prezidentské kampaně, jejíž finále se neslo ve znamení Benešových dekretů. Ty Posselt označil za "zombie", kteří se stále vynořují a vyzval "české přátele k jejich odstranění". Ve smířlivém tónu se Posselt vyjádřil i na adresu českého prezidenta Miloše Zemana, který nedávno nepřímo prohlásil, že 90 % sudetských Němců si za svoji kolaboraci s nacisty zasloužilo trest smrti.

"Jsme připraveni vést dialog s každým. Respektujeme každého zvoleného zástupce. Člověk může také změnit názor," dal Posselt Zemanovi ještě šanci. Jeho pohled na sudetské Němce, který prezentoval při své návštěvě Rakouska pak označil za překonaný.

Luboš Palata, mtr

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…