Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ganc opouští izraelský válečný kabinet. Netanjahu je překážka ve vítězství, řekl

Benny Ganc foto: ČTK

Benny Ganc opouští izraelský válečný kabinet Benjamina Netanjahua, který byl ustaven po vypuknutí konfliktu v Pásmu Gazy loni v říjnu. Premiér je podle Gance překážkou skutečného vítězství v Gaze a politické úvahy v jeho vládě brání strategickému rozhodování ve válce, uvedl Ganc na nedělní večerní tiskové konferenci.
  20:18aktualizováno  21:07

Zároveň Ganc premiéra Netanjahua vyzval ke stanovení data předčasných voleb. Ministerský předseda v krátkém prohlášení Gance vyzval, aby neodcházel v době, kdy Izrael vede válku hned na několika frontách. Odchod jediné středové síly z válečné vlády národní jednoty nicméně neohrozí parlamentní většinu samotné Netanjahuovy pravicové koalice, poznamenala agentura Reuters.

Premiér je podle Gance překážkou vítězství ve válce proti palestinskému hnutí Hamás a politické úvahy v jeho vládě brání strategickému rozhodování v konfliktu, který Izrael vede v odvetě za teroristický útok Hamásu ze 7. října. „Netanjahu nám brání v postupu ke skutečnému vítězství. Proto dnes s těžkým srdcem, ale s plnou důvěrou opouštíme krizovou vládu,“ řekl Ganc na tiskové konferenci.

Agentury upozorňují, že Netanjahu se nyní bude muset více spoléhat na své koaliční partnery z krajní pravice, kteří získají větší vliv na rozhodování. Vládní koalice drží v Knesetu 64 ze 120 křesel. Ganc byl jediným středovým politikem v současné vládě a před válkou jedním z předních představitelů opozice.

Ganc byl před válkou jedním z předních představitelů opozice. Jeho rezignace se nicméně očekávala poté, co dal v květnu Netanjahuovi ultimátum do 8. června, aby představil jasnou strategii poválečného uspořádání v Pásmu Gazy.

Plánovanou tiskovou konferenci pak o den odložil kvůli sobotní rozsáhlé operaci izraelské armády zaměřené na záchranu rukojmích v Nusajrátu v Pásmu Gazy a jejím dopadům.

Ganc je bývalým náčelníkem generálního štábu armády a exministrem obrany a dlouholetým rivalem premiéra Benjamina Netanjahua. Po začátku války s Hamásem loni v říjnu se však připojil k premiérově koalici, která zahrnuje i krajně pravicové strany. Jako ministr bez portfeje byl vedle Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta jedním ze tří hlasujících členů válečného kabinetu.

Ganc dal již 18. května ultimátum Netanjahuovi, když řekl, že jeho středová koalice Modrá a bílá přestane podporovat premiérovu vládní koalici, pokud do tří týdnů (tedy do soboty 8. června) nebude schválen strategický plán pro ukončení války v Pásmu Gazy.

Odstupující Ganc požadoval, aby plán zahrnoval šest bodů od ukončení vlády Hamásu v Gaze, demilitarizace Pásma, zřízení mezinárodní správy až po návrat Palestinců na sever Gazy do začátku září. Kromě toho navrhl usilovat o normalizaci vztahů se Saúdskou Arábií a o rozšíření povinné vojenské služby na všechny Izraelce. Netanjahu to odmítl.

Autoři: ,