9. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Berličky ruské propagandy: databáze výsměchu a vlastenecká ‚Wikipedie‘

Berlička ruských trollů: databáze memů Vstabe.rf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Berlička ruských trollů: databáze memů Vstabe.rf. | foto: Vstabe.rfReprofoto

Alfa samec Putin vs. Porošenko v dámském prádle, Obama na útěku před Ku-klux-klanem či ukrajinští vojáci pod hákovým křížem. Ruští trollové mají o inspiraci postaráno: zbraň propagandy nabíjejí Ve štábu neboli v bohatě zásobené databázi fotomontáží. Další zdroj munice pro informační válku nabízí Rukspert, on-line encyklopedie „pravdy o Rusku“.

Informační válka je svébytným odrazem konvenčního konfliktu: i ona má své generály, zákopy a zástupy pěšáků, kteří pod taktovkou velitelů vykonávají špinavou práci a v potu tváře šíří předepsanou propagandu. A podobně jako na skutečném bojišti, i tady panuje přísná disciplína. Zkušený Kreml tento systém dovedl téměř k dokonalosti, popsal před několika týdny Marat Burkhard, petrohradský blogger a ještě nedávno jeden z armády profesionálních trollů (lidé, kteří cíleně vstupují do diskuzí na inetrnetu a snaží se ovlivnit její vyznění i názory).

Burkhardovy zážitky z přední linie boje o lidskou mysl dokazují, že ruský troll nemá jednoduchý život: během dlouhé dvanáctihodinové směny musí na internetu zanechat desítky viditelných stop a do puntíku se přitom řídit rozkazy svého chlebodárce. K ruce má ovšem vydatnou pomoc v podobě speciálních webových stránek, ze kterých může čerpat, když ho zradí invence.

Pokladnice urážek

Na portálu s přiléhavým názvem Vstabe.rf (Ve štábu) se trollům nabízejí tisíce takzvaných memů neboli internetových fotomontáží složených z obrázku a doprovodného textu. Stačí jediný klik myší, a na monitoru začínají defilovat západní a ukrajinští politici v nejrůznějších choulostivých pózách, opepřených výsměšnými a urážlivými komentáři.

Memy se strefují hlavně do ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a jeho amerického protějšku Baracka Obamy. Zatímco Porošenka doslova špiní, u Obamy se vyžívají v rasistických urážkách. S oblibou rovněž naznačují, že ukrajinský prezident není ničím jiným než sluhou Bílého domu, nezřídka velmi vulgárním způsobem. V souladu s ruskou interpretací ukrajinské krize se opakuje také motiv hákového kříže a nevybíravě napadána je i samotná Ukrajina, především prostřednictvím její vlajky, kterou znečišťují nejrůznější zvířata.

Vítězství proslulého brouka nad Petrem Porošenkem.

Vítězství proslulého brouka nad Petrem Porošenkem.

„Prvního dubna, Baracku!“

„Prvního dubna, Baracku!“

„Videokonference o poskytnutí nové půjčky Ukrajině.“

„Videokonference o poskytnutí nové půjčky Ukrajině.“

„Takhle vypadají lidé. kteří ztratili čest.“

„Takhle vypadají lidé. kteří ztratili čest.“

Protiváhu představují memy glorifikující vládce Kremlu Putina. Vladimir Vladimirovič na nich figuruje jako pečující vůdce, jenž svému národu nedá padnout a neohroženě ho vede vstříc světlým zítřkům, přičemž s lehkostí zahanbuje své protivníky ze Západu.

„Kroutíte ruce Rusku? Nezapomněli jste náhodou, kdo je mistrem sportu džudo?“

„Kroutíte ruce Rusku? Nezapomněli jste náhodou, kdo je mistrem sportu džudo?“

„Jedině v rukách Putina se leopard cítí v bezpečí.“

„Jedině v rukách Putina se leopard cítí v bezpečí.“

„Vladimir Vladimirovič nepřestává dobývat nové vrcholy.“

„Vladimir Vladimirovič nepřestává dobývat nové vrcholy.“

Portál britského listu The Guardian, který na databázi memů na základě rozhovoru s bloggerem Burkhardem upozornil, její vytvoření jednoznačně spojuje s ukrajinskou krizí: doména Vstabe.rf byla v Rusku registrována 29. března 2014, tedy pouhé dva týdny poté, kdy Vladimir Putin uvítal v široké náruči Ruské federace anektovaný Krym, „kolébku ruských dějin a hrdinství“.

Berlička ruských trollů: databáze memů Vstabe.rf.
Vítězství proslulého brouka nad Petrem Porošenkem.

Ruská pravda

Ruští trollové mají nakázáno čerpat také z pozoruhodného projektu Rukspert (zkratka z „Ruský expert“), jakési ruské obdoby internetové encyklopedie Wikipedie, jejíž systém i grafickou podobu kopíruje. 

Doména sebe samu popisuje jako prostor, který boří falešné mýty a kde se vlastenci mohou dozvědět pravdu o dění (nejen) v Ruské federaci. „Rozbor černých mýtů o Rusku a bílých mýtů o Západě, články o historických i současných úspěších naší země, zprávy z předních linií informační války - to vše lze v projektu Rukspert najít. Shromažďujeme tu pravdu o Rusku - bez propagandy nepřítele, ale také bez zkrášlovaní. Informace z projektu mají ruské patrioty vybavit spolehlivými a dobře strukturovanými argumenty k množství témat spjatých s Ruskem,“ stojí v záhlaví stránky. 

Encyklopedie Rukspert.

Encyklopedie Rukspert.

Bedlivý monitoring virtuálního světa mají internetoví trollové v popisu práce. A tak na stránce Vestabu.rf nedávno přibyly dva další memy. První fotomontáž zachycuje Petra Porošenka pečlivě pročítající The Guardian - na toaletě. Druhá zaznamenává fiktivní rozhovor mezi Barackem Obamou a Vladimirem Putinem. „V Guardianu píšou, že o mně ti vaši trollové vydali komiksy. Nestydíte se?“ mračí se Obama s novinami v ruce na Putina. „Akorát tak za vás, Baracku,“ opáčí ruský prezident. 

Rozhovor mezi „Putinem“ a „Obamou“.

Rozhovor mezi „Putinem“ a „Obamou“.

The Guardian očima stránky Vstabe.rf.

The Guardian očima stránky Vstabe.rf.

mslMagdalena Slezáková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!