30. srpna 2015 14:59, aktualizováno  15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Unijní ministři žádají Lucembursko o mimořádnou schůzi k migrační krizi

Unijní ministři vnitra. Zleva: Bernard Cazeneuve (Francie), Thomas de Maiziere... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unijní ministři vnitra. Zleva: Bernard Cazeneuve (Francie), Thomas de Maiziere... | foto: kolážReprofoto

BERLÍN/PAŘÍŽ/LONDÝN Lucemburské předsednictví v Radě EU obdrželo mimořádné psaní. Ministři vnitra Německa, Francie a Británie v něm žádají o svolání zvláštní schůzky unijních ministrů vnitra a spravedlnosti k migrační krizi. Toto jednání by by se podle nich mělo uskutečnit do dvou týdnů. „Nesmíme ztrácet čas,“ zdůraznili ministři.

Thomas de Maiziere, Bernard Cazeneuve a Theresa Mayová ve společném prohlášení naléhají na urychlené vytvoření seznamu takzvaných bezpečných zemí původu. 

Přijímací centra v Itálii a Řecku

Kromě toho mají být do konce roku uvedena do provozu plánovaná přijímací centra pro uprchlíky v Itálii a v Řecku. Tato zařízení by měla umožnit zjistit, kterým lidem náleží status uprchlíka, protože jsou ve vlasti bezprostředně ohroženi, a kdo svou emigrací sleduje ekonomické cíle.

„Shodujeme se, že dál nesmíme ztrácet čas. Aktuální situace vyžaduje bezodkladné jednání a solidaritu uvnitř Evropy,“ podtrhli ministři.

Na ministerské Radě EU mají být vypracovány návrhy konkrétních kroků, které by Rada mohla schválit na řádném zasedání 8. října.

„Výzvy zvládneme pouze prostřednictvím společné evropské azylové politiky, a k tomu potřebujeme okamžitá opatření,“ citovala z prohlášení ministrů Německa, Francie a Británie agentura DPA.

ČTK