Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Inspirace pro Prahu? Berlín řeší bytovou krizi: od soukromé firmy odkoupí 6000 bytů

Svět

  20:32
BERLÍN - Berlín odkoupí od soukromé lucemburské firmy ADO Properties SA za 920 milionů eur (23,8 miliardy Kč) 6000 bývalých sociálních bytů, které město prodalo před 15 lety. Reaguje tak na tlak veřejnosti, která se bouří proti raketově rostoucím cenám nájmů. Podle berlínské senátorky Katrin Lompscherové za stranu Levice (Die Linke) jde o vůbec největší takový odkup v dějinách hlavního města Německa. Opozice krok kritizuje.

Le Corbusierův blok Unité d’habitation v Berlíně je v pořadí třetí stavbou tohoto typu. Všechny ostatní najdeme ve francouzských městech a lokalitách Marseille, Briey a Firminy foto: Zdeněk Lukeš

„Záměrem je udržet v Berlíně stabilní nájmy a dát nájemníkům jistotu,“ uvedl v prohlášení berlínský starosta Michael Müller (SPD). „Zároveň budeme pokračovat ve výstavbě nových bytů a právně ošetříme zmrazení nájmů,“ dodal. Obecní firma Gewobag se tisícovek bytů nacházejících se ve čtvrtích Spandau a Reinickendorf v západní části města ujme letos v prosinci.

Podle analytika společnosti Jefferies Thomase Rothäuslera město nakoupilo příliš draze. Agentuře Bloomberg Rothäusler řekl, že podle jeho odhadu bytové jednotky přeplatilo o zhruba deset procent nad jejich účetní hodnotou.

Německá Commerzbank hodlá prodat svou divizi mBank. Ta působí i v Česku a má 660 000 klientů

Podle německé opoziční strany liberálové (FDP) berlínské úřady svým postupem přispívají ke spekulacím s nemovitostmi. FDP to v pátek uvedla na twitteru. Za „plýtvání penězi“ krok označila protestní strana Alternativa pro Německo (AfD).

Už v půli července získal Gewobag nazpět 670 bytů v berlínské ulici Karl-Marx-Allee, připomněl na svém webu týdeník Der Spiegel. Cenu tehdy zastupitelstvo nezveřejnilo. Spor o byty na bývalé výstavní třídě z časů NDR provázely protesty a plnil přední stránky německého tisku. Stal se symbolem tíživé situace nájemníků ve velkých německých městech, napsal list.

Německá metropole přitom bývala proslulá nízkými náklady na život a nízkými nájmy. V posledních letech ale získala na atraktivitě. Ceny nájmů se podle agentury AFP za uplynulých deset let zdvojnásobily a někteří obyvatelé tak jen obtížně shánějí dostupné bydlení.

Drahé bydlení trápí i Prahu. Průměrná cena nových prodaných bytů v hlavním městě podle údajů developerských společností meziročně vzrostla o téměř 19 % na 107 tisíc korun za metr čtvereční.

Autoři: ,

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.