„Záměrem je udržet v Berlíně stabilní nájmy a dát nájemníkům jistotu,“ uvedl v prohlášení berlínský starosta Michael Müller (SPD). „Zároveň budeme pokračovat ve výstavbě nových bytů a právně ošetříme zmrazení nájmů,“ dodal. Obecní firma Gewobag se tisícovek bytů nacházejících se ve čtvrtích Spandau a Reinickendorf v západní části města ujme letos v prosinci.
Podle analytika společnosti Jefferies Thomase Rothäuslera město nakoupilo příliš draze. Agentuře Bloomberg Rothäusler řekl, že podle jeho odhadu bytové jednotky přeplatilo o zhruba deset procent nad jejich účetní hodnotou.
Německá Commerzbank hodlá prodat svou divizi mBank. Ta působí i v Česku a má 660 000 klientů![]() |
Podle německé opoziční strany liberálové (FDP) berlínské úřady svým postupem přispívají ke spekulacím s nemovitostmi. FDP to v pátek uvedla na twitteru. Za „plýtvání penězi“ krok označila protestní strana Alternativa pro Německo (AfD).
Už v půli července získal Gewobag nazpět 670 bytů v berlínské ulici Karl-Marx-Allee, připomněl na svém webu týdeník Der Spiegel. Cenu tehdy zastupitelstvo nezveřejnilo. Spor o byty na bývalé výstavní třídě z časů NDR provázely protesty a plnil přední stránky německého tisku. Stal se symbolem tíživé situace nájemníků ve velkých německých městech, napsal list.
Německá metropole přitom bývala proslulá nízkými náklady na život a nízkými nájmy. V posledních letech ale získala na atraktivitě. Ceny nájmů se podle agentury AFP za uplynulých deset let zdvojnásobily a někteří obyvatelé tak jen obtížně shánějí dostupné bydlení.
Drahé bydlení trápí i Prahu. Průměrná cena nových prodaných bytů v hlavním městě podle údajů developerských společností meziročně vzrostla o téměř 19 % na 107 tisíc korun za metr čtvereční.