Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Berlíně se demonstrovalo proti novým pandemickým opatřením. Policie proti protestu zasáhla

Demonstrující se hádají s policisty instruovanými k ukončení demonstrace proti vládnímu zákonu o koronavirových opatřeních. foto: ČTK

Berlín - V centru Berlína od rána demonstrovaly tisíce lidí proti novele zákona o potírání infekčních chorob. Policie dvě protestní shromáždění rozpustila, protože demonstranti nerespektovali hygienická opatření. Úprava zákona, kterou ve středu schválil Spolkový sněm a o které bude ve čtvrtek rozhodovat Spolková rada, poskytne vládě kancléřky Angely Merkelové na úkor spolkových zemí více pravomocí pro boj s pandemií nemoci covid-19.
  20:25

Německo sjednotilo nouzovou proticovidovou brzdu. Nehledě na postoj spolkových zemí umožní zavádět opatření

Policie očekávala několik tisíc demonstrantů, které neodradilo ani to, že úřady některá protestní shromáždění zakázaly. Již ráno se před oficiálním začátkem protestu u Braniborské brány na dohled od parlamentu sešlo několik stovek lidí. K dohledu nad pořádkem ve vládní čtvrti, která byla uzavřená, bylo na středu povoláno dodatečných 2200 policistů.

Na bulváru vedoucímu k Braniborské bráně byla ohlášena akce pro asi 500 lidí, jejich počet ale podle policie překonal 8 tisíc. Policie během dopoledne opakovaně vyzývala demonstranty, aby dodržovali vzájemný odstup a aby nosili roušky, na což ale mnozí lidé nedbali. Situaci policie odpoledne označila za ohrožení veřejné bezpečnosti a nařídila protest rozpustit.

Do Berlína organizátoři na středu svolali vícero demonstrací. Zatímco protesty u Braniborské brány či před prezidentským zámkem Bellevue úřady umožnily, shromáždění na břehu Sprévy u Spolkového sněmu povolení nedostalo.

Bez problémů ale nebyl ani protest u Bellevue, kam přišlo okolo 2 tisíce lidí. I zde podle policie demonstranti porušovali hygienické předpisy, proto akci nařídily úřady rozpustit.

Ukončení protestů se neobešlo bez střetů s policií, která použila pepřový sprej. Policisté zadrželi podle agentury DPA přibližně 200 lidí.

Zákon o potírání infekčních chorob parlament novelizoval již loni v listopadu, kdy proti úpravě demonstrovalo přinejmenším 10 tisíc lidí. Protesty u Braniborské brány tehdy přerostly v násilnosti, policie následně dav několik hodin rozháněla vodními děly.

Merkelová volá po jednotě v boji s pandemií. V Německu je podle ní třeba zatáhnout záchrannou brzdu

Kontroverze vyvolává i nyní předložený návrh novely, který ve středu schválili poslanci. Úprava umožní spolkové vládě zatáhnout v jakémkoli německém regionu za nouzovou brzdu. Nyní taková pravomoc náleží spolkovým zemím, které se těší vysoké míře autonomie. Brzdu chce vláda aktivovat, jakmile v oblasti bude déle než tři dny 100 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedmidenní období, kdy se omezí noční vycházení v době od 22:00 do 5:00 ráno. Obchody neprodávající zboží denní potřeby budou muset zavřít při sedmidenním průměru nad 150 a při hodnotě 165 nových případů se uzavřou i školy, které přejdou na on-line výuku. Aktuální průměr v Německu je nyní 160,1 případu, řada okresů ale přesahuje i hodnotu 300 a durynský okres Saale-Orla se blíží k hodnotě 500.

Autor:

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?