Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Berlíně se demonstrovalo proti novým pandemickým opatřením. Policie proti protestu zasáhla

Demonstrující se hádají s policisty instruovanými k ukončení demonstrace proti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrující se hádají s policisty instruovanými k ukončení demonstrace proti... | foto: ČTK

Berlín V centru Berlína od rána demonstrovaly tisíce lidí proti novele zákona o potírání infekčních chorob. Policie dvě protestní shromáždění rozpustila, protože demonstranti nerespektovali hygienická opatření. Úprava zákona, kterou ve středu schválil Spolkový sněm a o které bude ve čtvrtek rozhodovat Spolková rada, poskytne vládě kancléřky Angely Merkelové na úkor spolkových zemí více pravomocí pro boj s pandemií nemoci covid-19.

Policie očekávala několik tisíc demonstrantů, které neodradilo ani to, že úřady některá protestní shromáždění zakázaly. Již ráno se před oficiálním začátkem protestu u Braniborské brány na dohled od parlamentu sešlo několik stovek lidí. K dohledu nad pořádkem ve vládní čtvrti, která byla uzavřená, bylo na středu povoláno dodatečných 2200 policistů.

Na bulváru vedoucímu k Braniborské bráně byla ohlášena akce pro asi 500 lidí, jejich počet ale podle policie překonal 8 tisíc. Policie během dopoledne opakovaně vyzývala demonstranty, aby dodržovali vzájemný odstup a aby nosili roušky, na což ale mnozí lidé nedbali. Situaci policie odpoledne označila za ohrožení veřejné bezpečnosti a nařídila protest rozpustit.

Do Berlína organizátoři na středu svolali vícero demonstrací. Zatímco protesty u Braniborské brány či před prezidentským zámkem Bellevue úřady umožnily, shromáždění na břehu Sprévy u Spolkového sněmu povolení nedostalo.

Bez problémů ale nebyl ani protest u Bellevue, kam přišlo okolo 2 tisíce lidí. I zde podle policie demonstranti porušovali hygienické předpisy, proto akci nařídily úřady rozpustit.

Ukončení protestů se neobešlo bez střetů s policií, která použila pepřový sprej. Policisté zadrželi podle agentury DPA přibližně 200 lidí.

Zákon o potírání infekčních chorob parlament novelizoval již loni v listopadu, kdy proti úpravě demonstrovalo přinejmenším 10 tisíc lidí. Protesty u Braniborské brány tehdy přerostly v násilnosti, policie následně dav několik hodin rozháněla vodními děly.

Kontroverze vyvolává i nyní předložený návrh novely, který ve středu schválili poslanci. Úprava umožní spolkové vládě zatáhnout v jakémkoli německém regionu za nouzovou brzdu. Nyní taková pravomoc náleží spolkovým zemím, které se těší vysoké míře autonomie. Brzdu chce vláda aktivovat, jakmile v oblasti bude déle než tři dny 100 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedmidenní období, kdy se omezí noční vycházení v době od 22:00 do 5:00 ráno. Obchody neprodávající zboží denní potřeby budou muset zavřít při sedmidenním průměru nad 150 a při hodnotě 165 nových případů se uzavřou i školy, které přejdou na on-line výuku. Aktuální průměr v Německu je nyní 160,1 případu, řada okresů ale přesahuje i hodnotu 300 a durynský okres Saale-Orla se blíží k hodnotě 500.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...