Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Berlínská zeď? Nejdřív do sauny. Tak vzpomíná Angela Merkelová

25 let svobody

  15:54
BERLÍN - Kolem ní se lámala pohnutá historie 20. století, Angela Merkelová ale zůstala věrná svému rituálu. „Atmosféra byla už několik dní napjatá, cítila jsem, že se něco musí stát,“ zavzpomínala si současná německá kancléřka před zahraničními novináři na den, kdy padla Berlínská zeď.

Angela Merkelová foto: Jörg KochAFP

Jenže nebyl jen 9. listopad 1989, ale i čtvrtek -tedy den, který Merkelová pravidelně věnovala relaxaci v páře. "Byl čtvrtek a na čtvrtek připadala sauna. Tak jsme tam šly - do toho stejného komunistického věžáku jako pokaždé," citoval její slova britský deník The Guardian.

Merkelová je nejen první ženou obývající německé kancléřství, ale premiérou je i její východoněmecký původ. V době pádu Berlínské zdi se ale o politiku nezajímala, věnovala se vědecké kariéře. Přesto v rozhovoru se zástupci zahraničních novin podotkla: "Už od dětství jsem byla vůči (východoněmeckému) systému kritická."

Život v NDR

Angela Merkelová se narodila v Hamburku, vyrůstala ale v braniborském Templinu v bývalé NDR.

V Praze byla před rokem 1989 na stáži, a to hned několikrát.



Pád Berlínské zdi sice Merkelové nenarušil pravidelný program, dramatické události ji ale přesto strhly. Po sauně šly se známou na pivo, když ale vyšly na ulici, společně s nadšeným davem je to neslo směrem do západní části města.

Do dneška má prý před očima pohled na postarší ženu v kabátu narychlo přehozeném přes noční košili, jak mířila do Západního Berlína s dítětem, které pořád jen opakovalo: "Já chci spát." Připojila se ke skupince asi desíti východních Němců, kterým stánkaři rozdávali na uvítanou plechovky piva zdarma, popsal vzpomínání Merkelové deník The New York Times. Jedna z rodin je prý i pozvala k sobě, kde dál v euforii popíjeli. "Byli jsme tak šťastní," citoval pro změnu britský The Guardian další střípek kancléřčina vzpomínání.

Merkelová, oceňovaná pro svůj mírně optimistický pragmatismus, se ani tehdy své nátuře nezpronevěřila. Zatímco mnozí východní Němci prchali přes hranici v obavě, že se brzy zase uzavře, ona sama se prý zase vrátila. "Dospěla jsem k závěru, že pokud se zeď otevřela, tak by bylo hodně těžké ji znovu zavřít. A tak jsem se rozhodla vyčkat," vzpomínala dále.

V paměti jí prý z bleskové výpravy na Západ zůstala spousta detailů: první ochutnání pravého parmazánu či doposud neznámý výběr tropického ovoce. Tento vjem pro ni měl ovšem i hořkou příchuť v tom, co označuje za přezíravost některých západoevropských politiků - konkrétně zmínila pozdějšího ministra vnitra Otto Schilyho. "Šokovalo mě, když se nám Otto Schily vysmíval slovy, že na Západ míříme jen kvůli banánům," pranýřovala politika z konkurenční sociální demokracie a dodala: "Podobnou aroganci ale na Západě můžete nalézt i dnes."
Autor: