Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední generace chtěla překazit maraton, policie ji odrazila. Tekla jen barva

Svět

  11:35
Německá policie dnes zabránila protestu klimatického hnutí Poslední generace (Letzte Generation), které chtělo narušit maraton v Berlíně. Policisté několik členů skupiny zadrželi. Zbyly po nich stopy po oranžové barvě, kterou potřísnili asfalt.

Krátce před začátkem maratonu se na trasu závodu v centru německé metropole podařilo přes zábrany dostat osmi lidem, kteří se hlásí ke klimatickému hnutí. Na silnici rozlili oranžovou barvu. Policisté zasáhli, než se podařilo protestujícím přilepit k vozovce. Samotný závod protestní akce nijak nenarušila.

„Děláme to, protože jsme v nouzové situaci. V existenčním nebezpečí!“ uvedlo hnutí Poslední generace na sociální síti X, na které zveřejnilo také video ze své akce. Skupina znovu vyzvala německé politiky, aby dělali více pro ochranu klimatu. Německo by se podle nich mělo do roku 2030 vzdát fosilních paliv. Spolková vláda nyní počítá s tím, že bude mít klimaticky neutrální hospodářství až od roku 2045.

K účasti na Berlínském maratonu, který je jedním z nejznámějších závodů tohoto typu na světě, se letos přihlásilo rekordních téměř 48 tisíc běžkyň a běžců z více než 150 zemí světa. Na pořádek a bezpečnost dohlíželo více než tisíc policistů.

Skupina Letzte Generation (Poslední generace) před několika dny varovala, že proti maratonu zakročí. Její členové protestovali akcemi v německé metropoli po celý týden. Braniborskou bránu poblíž startu a cíle maratonu aktivisté před týdnem nastříkali rovněž oranžovou barvou.

V sobotu se jel v Berlíně závod na kolečkových bruslích, v neděli se pak běželo. Berlínská policie zmobilizovala stovky lidí, aby dohlížely na klidný průběh akcí.

Bojovníci za záchranu klimatu jsou známi i v Praze, kde na jaře blokovali dopravu na magistrále. Tehdy usilovali o to, aby se v centru města jezdilo rychlostí nejvýši 30 kilometrů za hodinu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!