28. listopadu 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Berlusconi končí, jeho nezapomenutelné výroky však zůstanou

Silvio Berlusconi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvio Berlusconi. | foto: Reuters

Silvio Berlusconi, jedna z nejvýraznějších figur italské veřejné sféry, končí ve vysoké politice - italský senát jej ve středu večer zbavil mandátu a s ním i poslanecké imunity. Po sobě však zanechává nesmazatelnou stopu, a to nejen kvůli množství skandálů, do nichž byl zapleten, ale také svým četným kontroverzním výrokům. Vybrali jsme ty nejpamátnější.

Ježíš Kristus politiky

"Jsem Ježíš Kristus politiky, trpělivá oběť, která vše snáší, která se obětuje všem." Těmito slovy zahájil Berlusconi v únoru 2006 kampaň k dubnovým parlamentním volbám. Při té příležitosti si neopomněl rýpnout do svých politických soků - na adresu levicového předáka Romana Prodiho prohodil, že se marně snaží uprosit ducha kouzelné Aladinovy lampy, aby mu nadělil víc inteligence. Konkurenční levice však Berlusconimu nezůstala nic dlužná. "Podle anonymních zdrojů Ježíšův otec vůbec neocenil, že se Berlusconi srovnává s jeho synem," kontroval tehdy představitel Levicových demokratů Guiseppe Giulietti (více čtěte ZDE).

Silvio Berlusconi u voleb

Silvio Berlusconi u voleb (2013)

A znáte ten o Židech?

V roce 2010 žertoval Berlusconi se svými příznivci shromážděnými před jeho římskou rezidencí. Jal se jim vyprávět vtip o Židovi, který během holocaustu ukrýval jiného Žida a nechával si za to štědře platit. "Ale neměli bychom mu už konečně říct, že Hitler je mrtvý a válka skončila?" zněla pointa. Své stoupence snad pobavil, italské Židy nikoli. "Nejhorší případ antisemitského stereotypu," pohoršil se předseda benátské židovské obce Amos Luzzatto (více čtěte ZDE).

Opálený Obama

"Mám vás pozdravovat od muže, který se jmenuje, který se jmenuje...počkejte, je to někdo opálený: Barack Obama!...Nebudete tomu věřit, ale opalovat se na pláž šli ve dvou, protože i jeho žena je opálená!" prohlásil Berlusconi v roce 2009 na sjezdu své strany Lid svobody v Miláně. Bonmot o "opáleném" Obamovi má zjevně v oblibě: už o rok dříve označil amerického prezidenta za "mladého, hezkého a opáleného" (více čtěte ZDE).

Jsme jedničky. Berlusconi s Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem na summitu G20 v roce 2009.

Berlusconi (uprostřed) s Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem na summitu G20 v roce 2009

Velký mozek

"Proč mám tak málo vlasů? Protože mám tak velký mozek, že vlasy vytlačuje," vtipkoval Berlusconi v roce 2001 o své řídnoucí kštici.

Beránek Mussolini

"Mussolini nikdy nikoho nezabil. Mussolini posílal lidi do vnitřního exilu," popsal Berlusconi Duceho neboli fašistického diktátora Benita Mussoliniho v rozhovoru pro britský časopis Spectator v roce 2003. Nechal se rovněž slyšet, že Mussolini byl "laskavý".

Měl jsem je všechny...

Berlusconi se nikdy netajil svou zálibou v něžném pohlaví. Pečlivě si pěstoval image neodolatelného svůdce a rád se chlubil tím, že se mu ženy vrhají k nohám a on toho patřičně využívá. "Když se jich zeptám, jestli by se se mnou chtěly vyspat, 30 procent žen řekne 'Ano.' Těch zbývajících 70 procent se zeptá: 'Cože, znovu?" prohlásil nenuceně v roce 2011.

... až na Merkelovou

Existují však i dámy, o něž Berlusconi zájem tohoto typu nejeví. Příkladem může být jedna z nejmocnějších žen světa, německá kancléřka Angela Merkelová. Tu Berlusconi dosti nevybíravě nazval "culona inchiavabile", tedy, eufemisticky řečeno, sexuálně neatraktivní sádelnatou zadnicí. 

Silvio Berlusconi

Lepší proutník než gay

Berlusconiho sexuální aféry plnily stránky italských novin několik let. Berlusconi si z toho těžkou hlavu nedělal. "Je lepší mít rád krásné dívky, než být gay," řekl rázně v roce 2010. Tehdy ještě nevěděl, že o tři roky později mu italský soud vyměří sedmiletý trest vězení za aféru Rubygate - tedy za ilegální sexuální poměr s nezletilou marockou tanečnicí Karimou Mahrúgovou (více čtěte ZDE).

Karima Mahrúgová alias Ruby u milánského soudu

Karima Mahrúgová alias Ruby u milánského soudu

Těžká rána pro italskou demokracii

Výčet uzavírá čerstvý výrok, konkrétně z této středy, kdy Berlusconiho jeho senátní kolegové hodili přes palubu. Tentokrát si Berlusconi svůj ostrovtip nepiloval - pravděpodobně už dobře tušil, že se nad ním stahují mračna, a nebylo mu do smíchu. "Je to hořký den, den smutku pro italskou demokracii," svěřil se shromáždění svých přívrženců těsně před pro něj osudným hlasováním (více čtěte ZDE).

mslMagdalena Slezáková

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč