Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berlusconi má nalomený nos, policie už útočníka obvinila

Svět

  19:10aktualizováno  14. prosince 13:26
MILÁNO - UVNITŘ VIDEO Italský premiér Silvio Berlusconi, který byl v neděli večer v Miláně zraněn útočníkem, strávil klidnou noc na milánské klinice svatého Rafaela, kam byl ihned po útoku převezen. Útočník, který se asi deset let léčí s psychickými problémy, byl zatčen a obviněn z těžkého ublížení na zdraví.

Italský premiér Silvio Berlusconi poté, co mu na mítinku strany dal dvaačtyřicetiletý muž pěstí. foto: AFP

Berlusconi strávil v nemocnici klidnou noc a hned ráno si žádal noviny. Jeho osobní lékař Alberto Zangrillo uvedl, že zde zůstane den či dva na pozorování. Třiasedmdesátiletý politik má vážně pohmožděný obličej, vnější i vnitřní poranění horního rtu, dva zlomené zuby a drobnou zlomeninu nosu.

Premiér by podle lékařů neměl být operován. "Z klinického pohledu je vše v pořádku, ale je nutná doba na pozorování v délce jednoho až dvou dnů," řekl hlavní ošetřující lékař zraněného premiéra Alberto Zangrillo.

Útočník hodil repliku milánského dómu
Útočník, dvaačtyřicetiletý Massimilano Tartaglia, byl obviněn z úmyslného těžkého ublížení na těle, umístěn do izolace v milánském vězení a je nepřetržitě střežen. Jeho otec, který je činem údajně zděšen, prohlásil, že spolu o politice mluvili jen zřídka. Ještě večer telefonoval do nemocnice, aby se poptal na premiérův stav.

Tartaglia na premiéra hodil malou repliku milánského dómu, suvenýr pro turisty s kovovým podstavcem. Vše se seběhlo velmi rychle. Premiér byl po předvolebním mítinku své strany Lid svobody obklopen cestou ke svému automobilu svými příznivci. Lidé mu tiskli ruce, Berlusconi se poněkud nachýlil a tu se najednou objevila ruka se soškou dómu, které jej zasáhla do tváře z pravé strany, popsal situaci jeho stranický kolega Doriano Riparbelli.

Berlusconi poklesl v kolenou, ale v tom okamžiku zasáhla jeho stráž a odvedla jej do vozu. Uvnitř si premiér osušil krev kapesníkem a otevřel dveře vozu a vyšel z něho ven, zřejmě proto, aby běžel za útočníkem a zeptal se ho, proč to udělal, pokračoval Riparbelli. Ochranka jej však přesvědčila, aby se vrátil.

Útočníka vzápětí policie zadržela. "To, co premiérovi udělali, je teroristický čin," uvedl italský ministr bez portfeje a jeho spojenec Umberto Bossi. Server deníku La Repubblica uvedl, že útočící muž se už deset let léčí na neupřesněnou mentální poruchu.

Zraněný Silvio Berlusconi.

List Corriere della Serra píše, že během mítinku pokřikovala různá hesla skupinka demonstrantů, která na Berlusconiho pískala a pokřikovala na něho "tajtrlíku". Ve svém projevu premiér řekl mimo jiné toto: "Vykreslují mě jako monstrum. Ale to já přece nejsem. Za prvé proto, že tak dobře vypadám a za druhé, já jsem slušný chlápek."

Obětí obdobného činu se Berlusconi stal už před několika lety v Římě. Tehdy po něm mladík hodil fotografický stojan a způsobil mu tržnou ránu na hlavě.


K útoku na premiéra došlo jen týden po demonstraci v Římě, při které za Berlusconiho odstoupení z funkce protestovaly desítky tisíc Italů. Předmětem jejich kritiky byly premiérovy údajné snahy přizpůsobit zákony ve svůj prospěch, konflikt zájmů, jehož se prý neustále dopouští, i jeho údajné sexuální skandály. Někteří ho obviňovali i ze styků s mafií.

Třiasedmdesátiletý premiér a mediální magnát - právě tato dvojí pozice mu vynáší obvinění z konfliktu zájmů - se letos ocitl v centru pozornosti také kvůli údajným sexuálním skandálům. Jeho záliba v mladých krásných ženách přivedla nedávno jeho manželku k žádosti o rozvod.

Autoři:

Statutární město Ostrava
Specialista / Specialistka investičních akcí

Statutární město Ostrava
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 980 - 33 790 Kč

Mohlo by vás zajímat