S odvoláním na své zdroje to oznámila agentura ANSA. Verdikt by podle agentur mohl vyústit v tlak na Berlusconiho, aby odstoupil.
Podle agentury ANSA se pro neplatnost zákona vyslovilo všech 15 soudců ústavního soudu. Zákon, který byl přijat loni v červenci, šest týdnů po nástupu Berlusconiho k moci, odporuje ústavnímu principu rovnosti občanů před zákonem. O neústavnosti svědčí také to, že ústavní zákon nemůže být modifikován běžným zákonem.
Alfanův "imunitní" zákon
Zákon nazývaný Alfanův, navrhl ho ministr spravedlnosti Angelin Alfan, pozastavuje všechny soudní procesy proti čtyřem nejvyšším státním činitelům na dobu jejich funkčního období.
"V každém případě setrvám ve funkci do konce volebního období a zůstanu věrný mandátu od voličů," řekl již v úterý Berlusconi v očekávání pro sebe negativního výsledku.
V římském vládním paláci podle médií zavládla v úterý nervozita a mluvilo se prý o možných předčasných volbách. Berlusconi byl dosud stíhán ve zhruba desítce případů pro korupci, daňové úniky, podvodné účetnictví či nelegální financování politických stran. Několikrát byl odsouzen, ale při odvolání byl vždy nakonec osvobozen, nebo byl již případ promlčen.
Nevyřešené kauzy Silvia BerlusconihoPřípad Mills: Premiér údajně podplatil britského právníka Davida Millse. Ten podle žaloby pomohl falešnou výpovědí premiérovu mediálnímu koncernu Mediaset uspět v procesu kvůli daňovým únikům. Mills prý za svou výpověď dostal podle některých zdrojů 600 tisíc dolarů (asi 10,5 milionu korun). Mills byl letos v únoru odsouzen na čtyři roky a půl roku za křivé svědectví v Berlusconiho prospěch. Mediaset: Týká se způsobu nabytí televizních práv společností Mediaset. Dvě zahraniční firmy kontrolované Berlusconim údajně zakoupily od jedné americké společnosti televizní práva, ty od nich pak za přemrštěnou cenu zakoupila firma Mediaset. Měla se tak vyhnout v Itálii placení daní a vytvořit černý fond k podplácení. Soudní proces byl zahájen v listopadu 2006, ale zatím je odročen. Fininvest: O koupi obřího vydavatelství Mondadori před dvaceti lety usilovala Berlusconiho společnost Fininvest a mediální skupina Carla de Benedettiho, jeho dlouholetého konkurenta. Soud rozhodl ve prospěch Fininvestu - Berlusconiho právník soudce uplatil. Podle verdiktu milánského soudu z 5. října letošního roku nese odpovědnost sám premiér. Fininvest navíc musí zaplatit Benedettiho společnosti CIR odškodné ve výši 750 milionů eur. Senátoři: Berlusconi čelí obvinění, že byly několika senátorům nabídnuty úplatky, aby se v roce 2007 připojili k Berlusconiho táboru, kdy byl vůdcem opozice. V dalších případech (SME, All Iberian, Lentini) byl Berlusconi obviněn z podvodného účetnictví. Nakonec byl ale osvobozen kvůli změně příslušného zákona přijaté v době jeho vlády, podle které již tyto činy nebyly trestné. |