Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berlusconi začínal jako zpěvák na lodích

Svět

  7:00
ŘÍM/PRAHA - Italský premiér Silvio Berlusconi se téměř dvacet let drží v čele italské politiky. Ze všech svých pádů i skandálů, kterých zažil nepočítaně, se mu zatím podařilo vybruslit.

Jsme jedničky. Berlusconi s Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem na summitu G20 v roce 2009. foto: Reuters

„Představuji si, že se začátkem února uskuteční volby a já už v nich nebudu kandidovat,“ oznámil včera italský předseda vlády. Dodal, že jakmile budou schváleny potřebné reformní zákony, které od zadlužené Itálie požaduje Evropská unie, podá demisi. I když to zahraniční média okomentovala jako začátek konce jeho politické kariéry, je těžké tomu uvěřit. Zvládání neúspěchů a četných afér je pro Silvia Berlusconiho nedílnou součástí jeho politické strategie.

Berlusconi si s oblibou pěstuje image muže, který se díky svým schopnostem dokázal sám vypracovat takřka od nuly.

Jak šel čas se Silviem Berlusconim? Podívejte se

Silvio si zakládá na svém vzhledu. Podobných fotek moc neuvidíte. Zde pohotový fotograf odhalil, že i takového muže, jakým je Berlusconi, věk dohání (je mu 75 let)

Silvio si zakládá na svém vzhledu. Podobných fotek moc neuvidíte. Zde pohotový fotograf odhalil, že i takového muže, jakým je Berlusconi, věk dohání (je mu 75 let)Narodil se 29. září 1936 v Miláně a v mládí vystřídal různá zaměstnání – mimo jiné zpíval po klubech a na výletních lodích. Po studiích práv se dal na podnikání. Založil, vybudoval a do roku 1994 také osobně vedl holdingovou společnost Fininvest, která pod sebou sdružuje řadu podniků, mimo jiné i fotbalový klub AC Milán a obří mediální impérium Mediaset. Do politiky vstoupil teprve v roce 1993, kdy založil stranu Forza Italia (Vpřed, Itálie) pojmenovanou podle pokřiku fotbalových fanoušků.

Vlastní majetek v hodnotě šesti miliard dolarů


Hned následujícího roku uspěl ve volbách a stal se poprvé premiérem koaliční vlády. Ne nadlouho. Kvůli neshodám mezi vládními stranami podal v prosinci 1994 demisi. Podobných zvratů zažil ještě několik. Připsal si dvě volební prohry v letech 1996 a 2006, proložené vítězstvím v roce 2001 a následované triumfem v roce 2008. Byl poslancem v italském a Evropském parlamentu i šéfem diplomacie. V premiérském křesle nyní dosluhuje třetí mandát, během nějž ustál přes 50 hlasování o důvěře. Je tak nejdéle vládnoucím poválečným premiérem Itálie. A také tím nejkontroverznějším.

Berlusconiho majetek podle odhadů přesahuje šest miliard dolarů, a on to rád vystavuje na odiv. Problémem nejsou ani tak jeho luxusní nemovitosti, ale vlastnictví většiny italského mediálního trhu včetně tří televizí. Kritici mu vyčítají, že se dostává do střetu zájmů.

Pochybnosti ale vzbuzuje i původ jeho majetku. Namočil se do řady daňových podvodů, korupčních skandálů a byl obviňován i ze spolčování s mafií. Podle BBC se za posledních dvacet let objevil více než 2500krát u soudu a bylo s ním vedeno přes 100 procesů. Prozatím se mu z toho vždy podařilo vyjít bez větších postihů. Mimo jiné za to vděčí imunitě, kterou získal díky svým politickým funkcím. On sám se však vždy staví do pozice oběti zaujatých soudců.

Rozvod. Veronica Lariová (52) nemá pochopení pro zálibu Silvia Berlusconiho (72) v krásných dívkách. Ani když jde o volební kampaň.
Marocká tanečnice Karima zvaná Ruby

Berlusconi s exmanželkou Veronicou Lariovou, vpravo Maročanka Ruby Rubacuori


Stejně jako majetností se rád okázale chlubí svými úspěchy u žen. „Na otázku, jestli by chtěly se mnou spát, vám třicet procent žen odpoví: ‚Ano‘. A dalších sedmdesát procent: ‚Cože, už zase?‘“ chvástal se letos v dubnu Berlusconi.

Jenže jeho sexuální aféry za poslední tři roky přesáhly únosnou mez a italské veřejnosti se začaly zajídat. Ve svých vilách pořádal bujaré večírky za přítomnosti mladých dívek. To bylo příliš pro jeho druhou manželku Veronicu Lariovou, která v květnu 2009 požádala žádost o rozvod. Berlusconi se navíc kvůli akcím, přezdívaným bunga bunga, dostal do křížku se zákonem. Minulý rok byl obviněn z placení sexu nezletilé tanečnici s pseudonymem Ruby Rubacuori.

Kromě pečlivě udržovaného vzhledu a přes svůj věk nápadně tmavými vlasy na sebe Berlusconi upozorňuje typickými a ve většině případů nemístnými výroky. Nedávno vtipkoval i o svém odchodu. „Říkají mi: ‚Jdi domů, Berlusconi‘, což mě staví do trapné situace, protože nevím, do kterého z těch dvaceti domovů mám jít.“

Berlusconi se v minulosti mnohokrát zvedl ze dna, ale nyní podle svých slov myslí svůj odchod z politiky vážně. Ztratil až příliš mnoho spojenců i důvěru Italů. Jeho rezignace může přijít už tuto neděli.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat