Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Berlusconiho vláda ustála hlasování o důvěře

Silvio Berlusconi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvio Berlusconi | foto: ČTK

ŘÍM Italská vláda premiéra Silvia Berlusconiho ustála hlasování o důvěře v parlamentu. To bylo považováno za nejvážnější ohrožení Berlusconiho kariéry od jeho vstupu do politiky před dvěma desetiletími. Pokud by vláda důvěru nedostala, musel by odstoupit.

Středopravý kabinet, který vznikl v květnu 2008, podpořilo 316 poslanců a 301 hlasovalo proti. Dolní sněmovna má 630 členů.

Berlusconi si užívá gratulací. Zůstane premiérem.

Berlusconi si užívá gratulací. Zůstane premiérem.

Hlasování o důvěře vyprovokovala opozice poté, co vláda v úterý kvůli absenci některých poslanců o jeden hlas prohrála rutinní hlasování týkající se loňského rozpočtu.

Poslanci podpořili Berlusconiho kabinet ve vážné době, kdy je Itálie pod tlakem, aby zaváděla opatření k podpoře ekonomického růstu, jež jí mají pomoci vymanit se z dluhové krize. Veřejné zadlužení Itálie, které je jedno z největších v eurozóně, činí téměř 120 procent hrubého domácího produktu. V minulých týdnech se to projevilo i v hodnocení ratingových agentur, které snížily hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie o jeden stupeň.

Dluhová krize

Berlusconi den před hlasováním vyzval poslance, aby jeho vládu podpořili, protože podle něho k ní neexistuje "věrohodná alternativa". Varoval před údajnou katastrofální krizí a předčasnými volbami, které by následovaly v případě, že by jeho vláda důvěru nedostala. Ujistil, že jeho vláda pravého středu je navzdory různým "nehodám po cestě" jednotná a Itálie je odhodlána dostát závazku vyrovnaného rozpočtu do roku 2013.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...