23. května 2016 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bez EU padne libra! S EU přijdou Turci! Kampaň před brexitem přitvrzuje

Kampaň odpůrců i stoupenců „brexitu“ se stupňuje. Do klíčového hlasování zbývá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kampaň odpůrců i stoupenců „brexitu“ se stupňuje. Do klíčového hlasování zbývá... | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Jedni věští zvyšování cen v obchodech, druzí varují před otevřením bran Spojeného království Turkům s evropským pasem. Kampaň před britským referendem o vystoupení z EU, k němuž místní zamíří za měsíc, přitvrzuje v obou táborech.

Červený plakát s obrázkem britského pasu coby otevřených dveří, k nimž se valí mnoho stop, černých otisků podrážek. A na něm pár slov: „Turecko (se 76 miliony obyvatel) přistupuje k EU. Volte odchod, převezměte zpět kontrolu.“

Tak vypadá nový – v pondělí oficiálně zveřejněný – leták zastánců tzv. brexitu, tedy vystoupení ostrovů z Evropské unie. Britové k urnám zamíří už za měsíc a pohled na průzkumy předvídá těsný souboj.

Na obou stranách varování

Jedna z posledních sondáží, již v neděli zveřejnil list Guardian, ukazuje, že odchod z Unie si přeje 40% Britů, stoupenců setrvání v osmadvacítce je o čtyři procenta více. Dalších 14 procent obyvatel čtyřiašedesátimilionové země zatím neví.

Ovšem blížící se hlasování vede k přitvrzení kampaně na obou stranách. Zatímco příznivci brexitu varují například před přívalem tureckých občanů na ostrovy, kritici odtrženeckých snah – v čele s konzervativním premiérem Davidem Cameronem – zase hovoří o propadu libry a zvyšování cen v případě, že se Britové rozhodnou z Unie odejít.

Ilustrační snímek

„Vzhledem k tomu, že je v Turecku vysoká porodnost, můžeme očekávat, že v dalších osmi letech se k britské populaci přidá další milion obyvatel z Turecka,“ uvedl lídr kampaně Vote Leave (Volte odchod) ministr spravedlnosti a někdejší premiérova „pravá ruka“ Michael Gove. Něco takového podle něj zatíží jak sociální systém Británie, tak ohrozí bezpečnost v zemi.

Známé tváře o brexitu:

PRO ODCHOD:

  • „Nemyslím, že pro mě osobně by odchod znamenal velký rozdíl. V krátkodobém horizontu to zemi může uškodit, v tom dlouhodobém, řekněme dvacetiletém, se ale může projevit naopak jako velmi přínosný.“ (Mick Jagger, frontman kapely Rolling Stones)
  • „Zdá se mi, že v Evropě nyní máme některé vlády, jež vládnou v čímsi zastoupení, a pokud nenastanou opravdu zásadní změny, měli bychom odejít. Jsem přesvědčen, že bychom měli vystoupit.“ (Michael Caine, herec a držitel ceny Oscar)

PRO SETRVÁNÍ:

  • „Británie je drobnými koláči a mizernou náladou napěchovaný ostrov. Proto je nutné v EU zůstat.“ (Emma Thompsonová, herečka a držitelka Oscara)
  • „Opuštění Evropy by byl skok do neznáma pro miliony lidí, kteří se věnují kreativnímu zaměstnání, a pro miliony dalších doma i v zahraničí, kteří těží z růstu a vitality britského kulturního odvětví.“ (Hromadný dopis podepsaný více než 300 umělci včetněJudea Lawa, Keiry Knightleyové, Vivienne Westwoodové či Johna Le Carrého).

„Kriminalita je v Turecku vyšší než v Británii. Držení zbraní je tam rozšířenější a vzhledem k evropským zákonům o volném pohybu vláda nebude moci zabránit tureckým kriminálníkům ve vstupu do Británie,“ uvedl Gove, jehož slova podpořila ministryně obrany Penny Mourdantová. Ta řekla, že „Británie nedokáže vetovat vstup Turků do Unie“. A dodala, že „EU Turecko jistě přijme“, což vyvolalo ostrou reakci premiéra.

Posun v rétorice

Hrozba Tureckem v Evropské unii je podle něj neopodstatněná a zavádějící, protože „potrvá ještě roky“, než se země, jež o vstup požádala v roce 1987, stane součástí EU. „Naprosto se plete. Řeknu to jasně. Británie a další země EU mají právo veta v případě rozhodnutí o dalších členech. To je fakt,“ řekl v neděli Cameron, podle nějž lídři protikampaně mylně zastrašují občany. Ovšem i Cameron si vysloužil kritiku, že Brity „straší“.

Varoval totiž, že pokud dají Unii vale, musejí se připravit, že za to zaplatí. „Nezávislé studie ukazují, že zvolení odchodu sníží hodnotu libry, dovoz se stane nákladnějším a zvednou se ceny v obchodech,“ uvedl premiér.

Jeho slova značila posun v dosavadní rétorice: nemluví se už o – pro občany – abstraktních makroekonomických číslech, ale o něčem, co se dotýká přímo jejich domácností, upozornila agentura Reuters. Analýzy ukazují, že rozpočet za jídlo by se v průměrné rodině zvýšil o tři procenta, případně o 120 liber ročně. Oponenti se ohradili, že ceny jsou vysoké už nyní kvůli „protekcionistické politice EU“.

Leona Šlajchrtová

Autor

Leona Šlajchrtováleona.slajchrtova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!