Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Bez milovaného psa neodejdu.’ Ukrajinka odmítá opustit čínský Wu-chan bez svého mazlíčka

Svět

  16:07
WU-CHAN/PRAHA - Malý, pět kilo vážící bílý pejsek jménem Miša. Právě kvůli němu neodcestovala dvaadvacetiletá ukrajinská modelka Anastasija Zinčenková z čínského Wu-chanu, epicentra nákazy koronaviru. Minulý čtvrtek měla být společně s dalšími 72 krajany dopravena zpět domů, nakonec se ale rozhodla do letadla nenastoupit poté, co jí úřady zakázaly s sebou na palubu vzít i jejího psa.

Ukrajinská modelka Anastasiya Zinchenko se svým psem. foto: Instagram: Anastasiya Zinchenko

VIDEO: Pražský taxikář vyhodil z auta nevidomou ženu, vadil mu vodicí pes. Případ řeší policie

Ambasáda jí sdělila, že přeprava zvířete je možná jen tehdy, pokud budou splněny hygienické normy. Jak popisuje modelka na svém Instagramu, podařilo se jí sehnat jediného veterináře v celém městě, který byl schopen potřebné dokumenty o zdravotním stavu zvířete vystavit.

Pohyb po Wu-chanu je momentálně možný pouze ve speciálním autě s povolením. To se Zinčenkové podařilo sehnat dva dny před odletem. „Včera jsem našla auto a shromáždila všechny dokumenty ráno na velvyslanectví,“ vysvětlovala Zinčenková pod jednou ze svých fotek. Později však vyšlo najevo, že dokumenty se nedostaly k čínské straně zajišťující převoz včas a pes byl proto odmítnut. „Mou zprávu ignorovali,“ uvedla.

Anastasija Zinčenková se svým psem Mishou.

„V této situaci budu bojovat až do konce a budu se snažit. Je to můj talisman a mé štěstí. Nepovažuji mou fenku za obyčejného domácího mazlíčka, je to má rodina a je jako dítě, kterého se nikdy nevzdám,“ popsala modelka jedinečný vztah ke svému psovi Mishe.

Nenecháme vás tam, slíbil osobně Zelenskyj

Třebaže zůstává v nemocí postiženém Wu-chanu, ukrajinská strana stále pracuje na jejím přesunu domů. Do případu se vložil i prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten osobně den po nepodařené evakuaci Zinčenkové  zavolal. „Nenecháme Vás tam,“ řekl Zelenskyj v telefonátu, jehož část umístila modelka na svůj Instagram, a slíbil, že se pokusí problém vyřešit a oba je dopraví zpět do vlasti.

Nákazy se Zinčenková pochopitelně bojí, jak ale řekla pro server BBC, zůstává doma. „Každý den mi volají, ptají se, jak se mám, co dělám,“ popisovala. Jak dále uvádí, ven se na procházku se psem už nedostane.

Jak uvádí Kyiv Post, nakupovat může pouze v malých obchodech nedaleko domu, do supermarketů nesmí. „Pes má dostatek jídla na 9 dní, já ale jen na necelé tři,“ řekla Anastasia.

Čína plná opuštěných zvířat

Ne všichni se však chovají jako mladá Ukrajinka. Čína bojuje s velkým množstvím opuštěných zvířat poté, co jejich majitelé onemocněli nebo museli být kvůli příznakům nemoci umístěni do karantény. 

„Situace je zlá. Nesmíme ven a bojím se, že má zvířata budou brzy bez jídla. Mám strach, že pokud já nebo moje rodina onemocníme, policie by je mohla zabít,“ popisuje situaci pro BBC žena z Wu-chanu, která se o opuštěná zvířata stará. Momentálně má ve svém bytě 35 psů a 28 koček.

Další z dobrovolníků, vystupující pod jménem Lao Mao, naopak pomáhá lidem, kteří se ke svým mazlíčkům dostat nemohou. Mao odhaduje, že ve Wu-chanu zůstalo samotných asi 50 tisíc domácích mazlíčků. „Dobrovolníci v našem týmu včetně mě zachránili od 25. ledna více než 1000 zvířat,“ řekl Lao, který se představuje jen pod svou přezdívkou, protože nechce, aby jeho rodina věděla, že se pravidelně pohybuje venku po městě. „Telefon mi v těchto dnech skoro nepřestává zvonit. Téměř nespím.“

V některých částech Číny také zvířata trpí kvůli falešné zvěsti, že domácí mazlíčci zhoršují šíření koronaviru. Podle několika skupin na ochranu zvířat v posledním týdnu stoupl počet opuštěných domácích mazlíčků a na internetu se objevují i ojedinělé zprávy o zabitých domácích zvířatech.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat