3. ledna 2017 15:00, aktualizováno  17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hlavní britský vyjednavač o brexitu Rogers rezignoval. Prý kvůli neshodám s Mayovou

Britský velvyslanec při EU Ivan Rogers (vpravo) s expremiérem Davidem Cameronem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský velvyslanec při EU Ivan Rogers (vpravo) s expremiérem Davidem Cameronem... | foto: Reuters

LONDÝN Britský velvyslanec při Evropské unii Ivan Rogers dal v úterý nečekaně svou funkci k dispozici. Britská vláda v tiskovém prohlášení uvedla, že Rogersův dřívější odchod, než jaký byl původně plánován, umožní jmenovat nástupce ještě před formálním začátkem vyjednávání mezi Bruselem a Londýnem o odchodu Británie z evropského bloku.

Rogers důvod ochodu neoznámil, britská média nicméně upozorňují na neshody mezi ním a některými členy kabinetu premiérky Theresy Mayové.

Jeden z nejzkušenějších britských vyjednávačů v EU tak svůj úřad opouští dřív, než na jaře začnou jednání o vystoupení Británie z EU. Mayová chce do konce března aktivovat článek 50 lisabonské smlouvy, čímž výstupové rozhovory formálně začnou.

Rogers ve funkci působil od roku 2013 a odejít měl podle britské vlády letos v říjnu. Rogers post opustí v nadcházejících týdnech, jeho nástupce bude oznámen brzy, uvedla britská vláda v prohlášení.

FT: Rogers odchod zlehčoval

Význam svého odstoupení Rogers podle informací Financial Times (FT) před svými spolupracovníky zlehčoval. Řekl jim, že odchází jen o něco dříve, než bylo v plánu.

List FT také připomněl, že ačkoli Rogerse spojují s Mayovou dlouholeté pracovní vazby, v posledních měsících se vztahy mezi tímto diplomatem a některými členy premiérčina kabinetu zhoršily.

Neshody vyvrcholily v prosinci, kdy do médií unikla informace, že Rogers Mayovou varoval, že dojednání obchodní dohody mezi Evropskou unií a Londýnem může trvat i deset let. Osud ujednání je podle něj navíc nejistý, protože ho nakonec mohou zablokovat parlamenty unijních zemí.

Ačkoli tento Rogersův názor byl už několik týdnů starý, kvůli zveřejnění vyvolal kritiku za přílišný pesimismus v některých britských médiích, které odchod z unie podporují.

Rogers ve funkci působil od roku 2013 a odejít měl letos v listopadu. Byl jedním z předních poradců někdejšího premiéra Davida Camerona v době, kdy předseda vlády před červnovým referendem o EU vyjednával s Bruselem o úpravě postavení Británie v rámci osmadvacítky. S přípravami na takzvaný brexit radil i současné premiérce Therese Mayové.

ČTK