Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bez výplat jsou v USA bachaři i letoví kontroloři. Trumpův projev Američany neuklidnil

Prezident Trump během projevu z Oválné pracovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump během projevu z Oválné pracovny. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Stovky tisíc Američanů, kteří jsou v současnosti bez výplat, hleděly v úterý v naději k televizním obrazovkám. Již dvacátý den totiž pokračuje platební neschopnost americké vlády a prezident Donald Trump oznámil projev z Oválné pracovny. Jeho slova však řešení situace nepřinesla a zemi ještě více rozdělila.

„Musím platit alimenty a nájem. Řekl jsem svému pronajímateli, že pokud dojde k navýšení nájmu, budu se muset přestěhovat,“ popisuje svou situaci jednačtyřicetiletý Joseph Gudge. Pracuje jako technik elektroinstalace pro federální vládu v oblasti letecké kontroly a bezpečnosti.

Stejně jako dalších 800 tisíc Američanů i jeho zasáhl spor prezidenta USA Donalda Trumpa a Demokratické strany o financování projektované zdi na hranicích s Mexikem. Federální vláda je totiž kvůli prezidentově požadavku na 5,7 miliardy dolarů na vybudování zdi již 20. den v platební neschopnosti – vládní zaměstnanci tak nedostávají peníze a pokud nemají neplacené volno, pracují bez výplaty.

„Dám tomu dva měsíce,“ řekl Gudge pro deník The New York Times. „Další kolegové si již začali hledat nová místa,“ upozorňuje elektrotechnik na fakt, že mnozí vládní zaměstnanci klíčoví pro bezpečný chod letiště plánují odchod. Podobná situace je i ve federálních věznicích.

Trump ve zhruba devítiminutovém projevu vykreslil v černých barvách „absolutně...
Vášnivá debata v Oválné pracovně Bílého domu.

„Nikdo z nás se neupsal k tomuto. K práci zadarmo. Věděli jsme o nebezpečí práce ve vězení. Odměnou pro nás ale bylo vědomí, že pomáháme k ochraně společnosti, a solidní plat,“ tvrdí Joe Rojas pracující pro federální věznici ve floridském Orlandu. Kvůli vyčerpání svých úspor již musel začít pracovat jako řidič pro Uber, aby mohl zajistit své rodině základní potřeby. A není sám.

Proto když v úterý večer vystoupil prezident Trump v televizi, statisíce zaměstnanců vlády očekávaly, že jeho prohlášení tak či onak ukončí druhý nejdelší vládní „shutdown“ v dějinách.

Projev neuklidnil

Prezident měl před sebou hned několik možností. Mohl schválit provizorní finanční plán, na kterém se ještě před Vánoci shodly obě strany politického spektra, a ukončit tak platební neschopnost. Nebo mohl ustoupit demokratům a přijmout návrh na mnohem nižší rozpočet na budování hraniční zdi, který Demokratická strana schválila ve Sněmovně reprezentantů začátkem ledna. Poslední možností bylo vyhlásit stav pohotovosti v otázce migrace a získat pravomoci, které by mu umožnily financování zdi. Nic z toho se ovšem nestalo.

Ve zhruba devítiminutovém projevu prezident vykreslil v černých barvách „absolutně kritickou situaci“ na hranicích, která podle něj vyústila v bezpečnostní a humanitární krizi. Prezident vyzval opoziční demokraty, aby se s ním v Bílém domě setkali k jednání, protože „nečinnost politiků je nemorální“.

„Kolik americké krve musí být ještě prolito, než Kongres zareaguje?“ ptal se Trump. V této souvislosti zmínil případy, kdy migranti bez dokladů chladnokrevně zavraždili občany USA. Přitom to byl právě prezident, kdo odmítl krátkodobé řešení, jež by Američany dostalo z krizové situace.

Ve středu před setkáním  se zástupci Kongresu Trump upozornil, že má „absolutní právo“ vyhlásit stav nouze, pokud nebude dosaženo dohody.

Donald Trump svým proslovem neuklidnil téměř nikoho. Dokonce ani nenabídl nové argumenty, proč by měli demokraté podpořit jeho plán. Pouze národu z Oválné pracovny sdělil, že zeď kvůli demokratům nebude betonová, ale ocelová, a že ji zaplatí Mexiko díky nově uzavřené dohodě o obchodu v Severní Americe zvané USMCA, jež nahradila dohodu NAFTA.

V závěru své řeči pak pozval zástupce opozice do Bílého domu, aby s ním vyjednávali o řešení krize a ukončení platební neschopnosti. Právě čelní představitelé Demokratické strany reagovali na prezidentův projev v televizi jako první.

Nancy Pelosiová a Chuck Schumer na tiskové konferenci po jednání s Donaldem...

Nancy Pelosiová a Chuck Schumer na tiskové konferenci.

„Lidé stojící na hranicích nejsou bezpečnostní hrozbou, ale humanitární výzvou,“ řekla nová předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. „Prezident Trump nesmí držet americké občany jako rukojmí, musí skoncovat s vyráběním krizí a musí uvolnit peníze pro financování vlády,“ dodala při společném prohlášení se šéfem Demokratů v Senátu Chuckem Schumerem.

„Většina prezidentů využívala projevy z Oválné pracovny ke vznešeným cílům. Tento prezident právě použil pozadí Oválné pracovny k vykonstruování krize,“ řekl Schumer.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...