Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bez závoje za volant nesmí. Írán zabaví auta s nezahalenou ženou

Muslimka s hidžhábem - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muslimka s hidžhábem - ilustrační | foto: Shutterstock

TEHERÁN  Některé teheránské ulice se podobají módnímu salonu, stěžuje si íránský ministr spravedlnosti. Policie v Teheránu proto zabaví jakékoli vozidlo, které bude řídit žena bez muslimské pokrývky hlavy nebo v němž bude špatně zahalená žena sedět jako pasažérka, oznámil velitel teheránské policie.

„Bude-li v autě sedět nedostatečně zahalená žena nebo žena bez závoje, bude auto podle práva zabaveno. Prozatím se nepočítá s pokutami,“ sdělil policejní generál Tejmúr Hosejní. Každý případ prý bude postoupen soudu a až na základě jeho rozhodnutí bude moci být automobil vrácen.

Nespokojení konzervativci

V Íránu mají od revolučního roku 1979, kdy se k moci dostalo duchovenstvo, ženy chodit se zahalenou hlavou. Týká se to Íránek i cizinek. Od poloviny devadesátých let se ale podle agentury AFP zvyklosti začaly uvolňovat, Íránky sice nosí na hlavách šátky, avšak zároveň ponechávají venku značnou část vlasů.

K TÉMATU:

V bohatších částech Teheránu není výjimkou vidět v autech ženy se závojem zcela sklouznutým na ramena. Íránky se také výrazně malují, nosí vytvarované oblečení a krátká saka.

Konzervativci to neradi vidí a policie začala v poslední době upozorňovat na odklon od zásad islámu. Sádek Larídžání, který vede íránskou justici, v pondělí prohlásil, že se „některé teheránské ulice bohužel někdy podobají módnímu salonu“, a tázal se, zda tuto situaci nezpůsobila přehnaná tolerance.

Prezident Hasan Rúhání, který byl zvolen v roce 2013, prosazuje větší politickou a společenskou svobodu a zahrnuje do toho i zvyklosti v oblékání.

Zákaz náboženského filmu

Konzervativci mají ale jiný názor a dávají ho hlasitě najevo i v jiných oblastech, včetně kultury. V poslední době například rozhodli o tom, že se v íránských kinech nebude moci promítat film Vzkříšení slavného tamního režiséra Ahmada Rezy Darviše. Paradoxně přitom jde o film s náboženskou tematikou – snímek pojednává o životě Husajna, vnuka proroka Mohameda.

Film, který viděli diváci v premiéře letos 13 .července, měl jít o dva dny později do kin. Po protestech několika stovek konzervativců před ministerstvem kultury se ale úřad rozhodl film stáhnout.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Antigenní testy na školách docházejí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Antigenní testy na školách docházejí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Antigenní testy na školách docházejí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...