Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bezdomovci nejsou holubi! Tesco muselo v Londýně odstranit 'antisociální' ostny

Bezdomovci nejsou holubi! Tesco muselo v Londýně odstranit 'antisociální' ostny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezdomovci nejsou holubi! Tesco muselo v Londýně odstranit 'antisociální' ostny. | foto: Reprofoto Youtube

PRAHA Poté, co se na sociální Twitter objevila fotografie jedné luxusní rezidence v Londýně, kde nainstalovali „ostny proti bezdomovcům“, strhla se kritika i na obchodní řetězec Tesco. U prodejny v Regentské ulici v centru Londýna má totiž řetězec podobné hřeby nainstalované. „Nejsou namířené proti bezdomovcům, mají jen zabránit antisociálnímu chování,“ brání se Tesco.

Případ kontroverzních ostnů proti bezdomovcům opět ukázal, jakou sílu mají sociální sítě. Fotografie luxusní rezidence a jejího „opatření“ spustila na sociální síti Twitter velkou debatu. Lidé tam navíc upozornili na podobné hřeby, které má před svou prodejnou nainstalován obchodní řetězec Tesco, napsal The Telegraph.

K tématu

Podle mluvčí ale toto opatření není namířené proti bezdomovcům. „Zákazníci si stěžovali, že je obtěžuje antisociální chování před naší prodejnou. Nainstalovali jsem tam proto tyto hřeby a pokusili se těmto jevům zabránit,“ sdělila mluvčí Tesca Bianca Toddová. Společnost se snažila tímto krokem zabránit požívání alkoholu a kouření v okolí svých obchodů.

Jenže podle aktivistů jsou tyto ostny namířené právě proti bezdomovcům, kteří na římse obchodu často pobývají. Jejich tvrzení ale Tesco odmítá. „Hřeby způsobily u některých lidí znepokojení, interpretovali je jako ostny proti bezdomovcům,“ říká Toddová.

Společnost se proto rozhodla ostny odstranit, a to na nátlak aktivistů, kteří vyhrožovali, že budou před obchodem několik dní protestovat. Řetězec se ale pokusí najít jiné řešení, které nebude vyvolávat takové kontroverze.

„Je to zpráva pro další společnosti, které chtějí podobným způsobem zacházet s bezdomovci,“ citoval The Telegraph jeden z oslavných komentářů aktivistů. „Nechceme žít ve společnosti, kde je veřejný prostor pokryt ostny. Bezdomovci nejsou holubi,“ zní další z nich. „Místo toho, aby tu byli lidé bez domova, mohou žít ve zhruba 700 000 domech, které jsou v Británii prázdné,“ zní další.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...