Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Stovky radikálů demolovaly Limassol, vadí jim migranti na Kypru

Následky nepokojů v Limassolu (2. září 2023) foto: Profimedia.cz

Asi 350 lidí v kuklách v pátek večer ničilo obchody a zapalovalo popelnice v jihokyperském Limassolu, který je druhým největším městem Kypru a též oblíbeným turistickým letoviskem. Podle ní šlo o pravicové extremisty, kteří protestují proti přítomnosti migrantů.
  14:32

Policie proti radikálům zasáhla, podle některých ale nedostatečně. Kyperský prezident Nikos Christodulidis v sobotu svolal mimořádnou schůzku s vedením policie a násilnosti radikálů odsoudil.

Na záběrech místní televize z pátečního večera byli vidět kolemjdoucí, jak utíkají do bezpečí, zatímco maskovaní radikálové v ulicích ničili veřejný i soukromý majetek, házeli na policisty kameny a skandovali „Migranti pryč z Kypru“. Podle DPA proti radikálům policie použila slzný plyn a 13 lidí zatkla. Pět osob bylo zraněno a muselo být ošetřeno v nemocnici. Podle místních médií se protestu účastnilo asi 500 lidí.

Podobný protest provázený násilnostmi se odehrál začátkem týdne v obci Chloraka na západě Kypru, kde žije mnoho migrantů. Asi 250 Syřanů v pondělí demonstrovalo proti podmínkám v přeplněných uprchlických táborech, migranty při demonstraci napadli pravicoví extremisté. Právě Syřané tvoří největší podíl z běženců na Kypru.

Migrantů je v populaci asi šest procent

Na Kypru, v jeho řecké části, tvoří migranti podle tamního ministerstva vnitra asi šest procent populace. V přepočtu na obyvatele hostí tato malá země nejvíce migrantů z EU, podle agentury AP jich na Kypru žije podle takového přepočtu asi pětkrát více, než je unijní průměr.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

V řecké části ostrova, která je součástí EU, žije podle DPA na 900 tisíc obyvatel a v Severokyperské turecké republice, kterou uznává jen Ankara, asi 300 tisíc. Řeckokyperská vláda si dlouhodobě stěžuje, že migranti cestují z Turecka do severní části Kypru a pak překračují hranici na jih ostrova, tedy do EU.

Prezident Christodulidis podle serveru CyprusMail tento týden uvedl, že jeho vládě se za půl roku v úřadu podařilo snížit příliv běženců do země, jejichž počet je nyní nižší, než počet migrantů, které úřady vyhostí. Také vyřizování žádostí o azyl se podle prezidenta v posledních měsících zrychlilo. „Máme konkrétní plán a strategii,“ řekl Christodulidis.

Autoři: ,