7. července 2019 14:29, aktualizováno  18:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Migranti směli na Lampeduse vystoupit z lodi Alex. Druhé plavidlo přijala Malta, uprchlíky pošle do zemí EU

Druhá loď Alan Kurdi s 65 běženci na palubě ještě týž den chtěla nejdříve tento... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Druhá loď Alan Kurdi s 65 běženci na palubě ještě týž den chtěla nejdříve tento... | foto: Reuters

Řím/Valletta Malta v neděli povolila vylodění 65 běženců z lodi Alan Kurdi, kterou provozuje německá nezisková organizace Sea-Eye. Tamější vláda o nich jedná s Evropskou unií a Německem a zdůraznila, že žádný z migrantů na území tohoto ostrovního státu nezůstane. Všichni budou ihned posláni do jiných unijních zemí, řekl maltský premiér Joseph Muscat. Rovněž italské úřady v neděli povolily vystoupit na břeh 41 migrantům z lodi Alex, která v sobotu přes zákaz vplutí do italských vod zakotvila v přístavu na italském ostrově Lampedusa.

Plavidlo Alex italské neziskové organizace Mediterranea Saving Humans zachránilo migranty ve čtvrtek z 18 metrů dlouhého gumového člunu u libyjských vod. Po dvoudenním čekání u Lampedusy se kapitán rozhodl nedbat odporu úřadů a na ostrově přistál. V neděli půldruhé hodiny po půlnoci nakonec směli běženci vystoupit na břeh.

Televizní záběry ukázaly migranty sedící v řadách na přídi lodi, na sobě mají...
V neděli půldruhé hodiny po půlnoci nakonec směli běženci z lodě Alex vystoupit...

Plavidlo bylo podle italské agentury Agi dočasně zabaveno a proti kapitánovi Tommasovi Stellovi je vedeno vyšetřování kvůli podezření, že napomáhal ilegální imigraci. Podobně je v Itálii vyšetřována německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová, která na Lampeduse nepovoleně přistála také se 40 migranty 29. června.  

„Nepovolil jsem žádné přistání těm, kteří nedbají italských zákonů a pomáhají pašerákům (lidí),“ napsal v sobotu na Twitteru ministr vnitra Matteo Salvini. Pracovníky nevládních organizací, které ve Středozemním moři zachraňují migranty, nazval „šakaly“.

Protiimigračně silně zaměřený Salvini prosadil nový bezpečnostní zákon, který zapovídá vplout do italských teritoriálních vod plavidlům, jež ohrožují národní bezpečnost Itálie. Za tato plavidla ministr přitom považuje především lodě, které ve Středozemním moři berou na palubu migranty z nebezpečně přeplněných gumových člunů.

Podle deníku La Repubblica se však zákon po úterním rozhodnutí soudu v případě německé kapitánky lodi Sea-Watch na humanitární lodě nevztahuje.

Příkladu lodi Alex chtěla v sobotu večer následovat německá organizace Sea-Eye se svou lodí Alan Kurdi. Nakonec se ale plavidlo rozhodlo zamířit na Maltu, která se zprvu zdráhala loď pustit do přístavu. 

ČTK

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?