15. října 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bezhlavá těla v ulicích Kobani. Džihádisté nás masakrují, líčí uprchlíci

Statisíce lidí, stejný osud. Teror Islámského státu vyhání z domovů lidi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Statisíce lidí, stejný osud. Teror Islámského státu vyhání z domovů lidi... | foto: Reuters

„Viděl jsem desítky, možná stovky těl s uříznutou hlavou. Viděl jsem obličeje bez očí, s vyříznutými jazyky,“ vzpomíná Amín Fadžar, běženec ze severosyrského Kobani. Z města, v jehož ulicích se Kurdové brání přesile agresivního Islámského státu.

Město Kobani, známé také pod arabským jménem Ajn al-Arab, padlo Islámskému státu do oka kvůli své strategické poloze. Nejenže leží na syrsko-tureckých hranicích, ale je také důležitým bodem na pomezí provincií Rakka a Aleppo, kde mají džihádisté velmi silnou pozici. Dobytím Kobani, o něž usiluje už několik týdnů, by Islámský stát propojil své državy v severní Sýrii, což by mu usnadnilo další expanzi a uštědřilo těžkou ránu jeho protivníkům.

Trojúhelník tvořený městy Aleppo, Kobani a Rakka.

Trojúhelník tvořený městy Aleppo, Kobani a Rakka.

Počátkem minulého týdne se islamistům podařilo do města proniknout. Černá vlajka Islámského státu zavlála nejprve nad východní částí Kobani, o týden později však syrská exilová opozice tvrdí, že radikálové ovládají už polovinu města. Kurdským bojovníkům, kteří se svůj domov snaží ubránit, docházejí navzdory letecké podpoře koalice vedené USA síly. Život však riskují nejen oni, ale rovněž civilisté, kteří v Kobani stále zůstávají.

BITVA O KOBANI

Útěk z města přitom není jednoduchý. Islámský stát svírá Kobani v obklíčení a šance uprchnout se tak každým dnem snižuje. Většina místních oblast opustila již v uplynulých dnech, ale ti, kteří odejít nestihli, jsou v zoufalé situaci. OSN v pátek varovala, že pokud město padne, budou džihádisty nemilosrdně zmasakrováni.

Zprávy o zvěrstvech, jichž se Islámský stát na tamních Kurdech dopouští, z města přicházejí už nyní. Očitá svědectví o nich podávají běženci, kteří nalezli útočiště v uprchlických táborech na turecké straně hranice. 

Útočiště pro kudské běžence. Uprchlický tábor v tureckém Surucu, nedaleko...
Co s námi bude? Ze severosyrského Kobani obléhaného Islámským státem uprchlo ve...
Kurdští uprchlíci z města Kobani, které se snaží dobýt radikálové z Islámského...
Bitva o strategické město Kobani.

38letý uprchlík a otec čtyř dětí Amín Fadžár vylíčil novinářům zkázu, kterou za sebou radikálové postupujícími ulicemi Kobani zanechávají. „Viděl jsem desítky, možná stovky těl s uříznutou hlavou. Jiných chyběly ruce nebo nohy. Viděl jsem obličeje bez očí, s vyříznutými jazyky - nezapomenu na to, dokud budu žít,“ citoval jeho slova The Independent.

„Islámský stát přišel do vesnic. Uřezal hlavy nejen lidem, ale i zvířatům. Vzali si zvířata i ženy, nic nenechali. Tak jako oni se nechovají ani zvířata,“ řekl stanici MSNBC další běženec Belál Šanin. „Páchají neodpustitelné věci. Ale celý svět si zacpal uši. Nikdo je nezastaví.“

PSALI JSME:

Kurdští bojovníci brání město Kobani před Islámským státem:

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...