Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Beznaděj Rohingů láká radikály, důvodem je chudoba a narůstající frustrace

Svět

  15:00
KUTUPALONG - V největším uprchlickém táboře světa, v bangladéšském Kutupalong-Balukhali, nabízí půl roku od exodu statisíců Rohingů z Myanmaru pomocnou ruku desítky organizací. Jen zlomek ovšem tvoří ty renomované. Působení některých z nich vyvolává řadu otazníků a obavy.

Ženy se v táboře Kutupalong-Balukhali bojí sexuálních útoků. Zahalení jim tak přijde vhod. foto: FOTO 3X ©2018 EUROPEAN UNION/ECHO/KM ASAD

Vypadá to jako dokonalý chaos. Cestami plnými výmolů se za neutuchajícího troubení mezi sebou proplétají rikši, motorizované tuktuky a plně naložené kamiony, zatímco je nervózně předjíždí spěchající terénní auta západních humanitárních organizací a agentur OSN. Po okraji prašné cesty pochoduje drobná, útlá žena halící se od hlavy k patě do černé látky. Je teprve dopoledne, přesto už se slunce do lidí opírá plnou silou. Kryje se před ním ošuntělým deštníkem, z něhož místy zbyla už jen kovová konstrukce.

Stejně jako bezmála 700 tisíc dalších lidí tady je i ona jedním z Rohingů, kteří od loňského srpna prchli před etnickými násilnostmi z Myanmaru (Barmy). Na dohled od jeho hranic, ve vyprahlé kopcovité krajině východního Bangladéše, nacházeli příslušníci muslimského etnika útočiště už od počátku 90. let minulého století. V roce 1982 jim vojenská junta ve většinově buddhistickém Myanmaru vzala občanství s poukazem na to, že jsou to nelegální migranti, a upřela jim základní práva. To, čemu však chudý a už tak mimořádně hustě zalidněný Bangladéš čelí nyní, nemá obdoby. Spontánně tu v řádu týdnů vznikl největší uprchlický tábor světa. Původní, asi třicetitisícový tábor z přelomu let 1991 a 1992 se rychle rozrostl až na současných 600 tisíc obyvatel a další, menší osady se paralelně rojily podél celé hranice.

Rohingové, kteří prchají z Myanmaru do Bangladéše.
Děti rohingských uprchlíků v táboře.

„Nikdo na to nebyl připraven. Vůbec nic nenasvědčovalo tomu, co bude následovat,“ vrací se k událostem loňského léta Mohammad Abdul Kalam, šéf bangladéšského komisariátu pro pomoc a repatriaci uprchlíků. Myanmarská armáda tehdy s poukazem na útoky rohingských povstalců na bezpečnostní složky rozpoutala to, co označuje za zásahy proti teroristům s vazbami na zahraniční islamisty. Rohingové, kteří prchli do Bangladéše, ale mluví o znásilňování, mučení a vraždění civilistů.

Nyní, půl roku poté, hostí podle OSN Bangladéš už přes 865 tisíc uprchlíků, jejichž vidina návratu do Myanmaru je víc než nejistá. A s tím i východisko z jedné z nejpalčivějších humanitárních krizí současnosti. Z 90 procent jsou závislí na potravinové pomoci. Lékařská péče by pro ně bez pomoci humanitárních organizací byla nedostupná.

Ženy se bojí a zahalují se

S nejistou budoucností ovšem roste i frustrace. A vztek, zoufalství a beznaděj se mnohdy obrací proti těm nejzranitelnějším. Jak připouští norská lékařka Kari Hansonová z polní nemocnice Červeného kříže a Červeného půlměsíce v největším táboře Kutupalong-Balukhali, násilí vůči ženám či dětem tu není výjimečné. Od října, kdy s finanční podporou Generálního ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu Evropské komise (ECHO) otevřeli brány provizorního zdravotnického zařízení, tu přitom řeší jen ty skutečně nejvážnější případy. Jako jediní v širokém okolí tu mají i operační sál. Denně se podle ní potýkají s dvěma až třemi případy domácího násilí. Někdy i s fatálními následky.

„Před pár dny jsme tu měli případ, kdy muž ubodal svou manželku,“ říká norská lékařka a ve tváři se jí viditelně zračí rozčilení. Dodává, že řešit musí i následky sexuálního násilí. Množství žen nemá po svém boku muže. Zahynuli, zajala je myanmarská armáda nebo se pokoušejí uživit rodinu v zahraničí. Se soumrakem přitom valnou část táborů pohltí tma.

I kvůli tomu jsou dnes pro většinu rohingských žen vítanou ochranou před nechtěnou pozorností nikáby, do nichž halí své obličeje, a abáje, volné, svrchní černé oděvy, jimiž nahradily barevné látky, které nosily v Myanmaru. Hraniční region bangladéšského Cox’s Bazaru, kde se Rohingové soustředí, je na rozdíl od zbytku země velmi konzervativní. Odmítnuti v zemi, kterou nazývají svým domovem, ve snaze zapadnout v novém prostředí přijali za své mnohé z místních zvyklostí. Domovy opouštěli vesměs s prázdnýma rukama a v řadě ohledů jim ani nic jiného nezbylo. Ošacení jim darovali vesměs místní obyvatelé nebo muslimské humanitární organizace.

‚Přišla jsem o syna, dceru znásilnili.‘ Milion Rohingů žije v uprchlických táborech

Pomocnou ruku Rohingům dnes nabízí jen v největším táboře Kutupalong-Balukhali podle odhadů na 150 až 200 různých organizací z celého světa. Pouze zlomek z nich ovšem tvoří renomované mezinárodní organizace a agentury OSN. V koordinačním středisku, jehož úkolem je co nejefektivněji dostat pomoc k potřebným, se jich sdružuje jen asi šest desítek. Větší část představují malé, nepříliš známé organizace. Často vzešlé jednorázově z muslimských komunit v zahraničí. A to vzbuzuje i jisté obavy.

„S nikým vůbec nic nekonzultují. Vlastně ani pořádně nevíme, co tu dělají,“ připustil pro LN pod podmínkou anonymity jeden ze zahraničních humanitárních pracovníků.

Ví se jen jedno. Pocházejí z většinově muslimských zemí –z Blízkého východu, Turecka, Pákistánu – nebo z míst, kde je silná místní muslimská komunita, jako třeba v Británii. Vydávají jídlo, starají se o pitnou vodu, rozdávají ošacení. A také zaplňují vakuum: financují madrasy, islámské náboženské školy, nebo mešity. Podle OSN slouží téměř milionové uprchlické populaci celkem 680 mešit a 270 madras.

Jak LN řekl jeden z pracovníků humanitárních organizací, jsou bangladéšské úřady v souvislosti s nynější uprchlickou krizí nanejvýš v pozoru. „Jsou schopny zastavit kamion a začít kontrolovat, jestli gramáž látky použité na výrobu přikrývek skutečně odpovídá té, jaká je uvedena v dokumentech,“ říká s poukazem na snahu odhalit možné skryté vyvádění peněz. Panují totiž obavy, že enormní chudoba a narůstající frustrace by se mohly stát živnou půdou pro radikalizaci. Rohingská povstalecká skupina ARSA, jež se přihlásila k loňským útokům na myanmarské složky, má podle mezinárodního think tanku International Crisis Group vazby na krajany žijící v Saúdské Arábii. Bangladéš navíc v posledních letech sám o sobě čelí infiltraci zahraničními skupinami, jako je al-Káida na indickém subkontinentu (AQIS) nebo Islámský stát (IS). Právě ten má na svědomí zatím nejhorší útok v zemi. V červenci 2016 v hlavním městě Dháce, v rezidenční čtvrti, kde sídlí množství ambasád a hotelů, zavraždila pětice ozbrojenců v místním podniku 20 lidí.

Tři zdroje LN potvrdily, že již nejméně dvě zahraniční muslimské organizace právě kvůli obavám z radikalizace nedostaly od bangladéšských úřadů povolení pro práci s Rohingy. Všichni ovšem shodně dodávají, že skutečné řešení je někde jinde: nemít tábory beznaděje, jako je ten v Kutupalong-Balukhali. Takový, kde přes polovinu tvoří děti. Generace, která viděla a zažila věci, jež by žádné dítě nikdy vidět a zažít nemělo, a kterou čeká nejistá budoucnost.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...