1. září 2017 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Teď nepočítali s vodou. Ze zatopené chemičky unikly tuny chemikálií i v minulosti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Zatopená chemička Arkema u amerického Houstonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatopená chemička Arkema u amerického Houstonu. | foto: Reuters

HOUSTON Výbuch v zatopené chemičce u amerického Houstonu ukázal na dlouhodobý problém, jak chránit nebezpečné látky. Vedení chemičky nepočítalo při hurikánu Harvey se záplavami. Závod Arkema navíc už v minulosti dostal pokutu za únik chemikálií i za nebezpečí na pracovišti.

Ze zatopeného chemického závodu Arkema u Houstonu byly ve čtvrtek ohlášeny exploze a stoupající kouř. Podnik již předem ohlásil, že hrozí vznícení uskladněných dvaceti tun nebezpečných látek, které jsou kvůli výpadku chlazení nestabilní.

Povodeň totiž v úterý zatopila generátory závodu a výpadek proudu zastavil dusíkový chladící systém. Jako poslední pokus o záchranu situace přepravili pracovníci chemičky nebezpečné látky do devíti chladících kamionů a převezli je do odlehlejší části objektu.

Ani tento pokus o zajištění bezpečnosti nebyl úspěšný a zaměstnanci stejně jako obyvatelé v okruhu 2,5 kilometru kolem továrny byli evakuováni. Ve čtvrtek se ozvaly dva výbuchy z jednoho z kamionů a černý kouř zahalil areál chemičky.

Další vozidla pravděpodobně vybuchnou také, uvedl pro Washington Post zástupce velitele místních hasičů Robert W. Royall Jr.

Zatopený chemický závod Arkema u Houstonu
Vybuchlý chladící kamion u zatopené chemičky.

Ačkoliv následky výbuchu nejsou velké, ztráta kontroly nad nebezpečnými materiály ukázala na nedostatky v zabezpečení. „Je pravda, že jsme se šesti stopami (1,8 metru) nepočítali,“ přiznal šéf divize monomerů společnosti Arkema Richard Rennard.

Soudy a pokuty

Arkema v únoru letošního roku obdržela pokutu ve výši 107 918 dolarů od federálního úřadu zajišťujícího bezpečnost práce.

Porušení bezpečnosti tehdy byla popsaná jako „vážná“ a kontroloři tehdy zaznamenali porušení inspekčních procedur, v jejichž důsledku mohli zaměstnanci utrpět vážná zranění. Vláda nakonec snížila pokutu na 91 tisíc dolarů.

Kouř a oheň stoupají z hořícho kamionu.

Kouř a oheň stoupají z hořícho kamionu.

Chemička se také v lednu dohodla na mimosoudním vyrovnání s Texaskou komisí pro kvalitu životního prostředí kvůli úniku toxických a hořlavých látek v červnu 2016. Zaměstnanci totiž opustili objekt a po 62 hodin vytékaly chemikálie ze zásobní nádrže. Ze závodu se tehdy dostalo na dvě tuny škodlivin.

„Nebezpečná situace, která vznikla v závodu Arkema, je příznakem daleko většího problému v ropném a chemickém průmyslu po celém regionu,“ tvrdí bezpečnostní konzultant a bývalý vyšetřovatel Úřadu pro chemickou bezpečnost Bill Hoyle.

Podle amerického zákona z konce 80. let minulého století musí každý z amerických chemických závodů sepsat nejhorší možný scénář pro případ krize. Arkema ve své zprávě z roku 2014 popsala katastrofický scénář, při kterém by bylo chemikáliemi zasaženo až 1,1 milionu lidí.

Podle Hoyla by výbuch v chemičce měl probrat majitele i bezpečnostní regulátory, kteří se dostatečně nepoučili ze škod, které způsobily přírodní pohromy jako hurikán Katrina nebo zemětřesení u japonské Fukušimy.

V Texasu se nachází více než 1300 chemických závodů a značná část z nich je v nízko položených oblastech, kde hrozí záplavy.

mhMartin Hampejs
  • 3Diskuse