Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Členové Rady bezpečnosti OSN odsoudili kroky Ruska, Čína žádá zdrženlivost

Svět

  3:42aktualizováno  8:53
Kvůli situaci na východě Ukrajiny mimořádně zasedla Rada bezpečnosti OSN. Většina členů odsoudila kroky Ruska, Čína vyzvala všechny strany ke zdrženlivosti. Politický výbor OSN varoval, že riziko „velkého konfliktu“ je reálné a je třeba mu zabránit.

Podle vedoucí pro politické záležitosti Rosemary DiCarlo je OSN odhodlána podporovat svrchovanost, nezávislost a ochranu lidských práv a územní celistvosti Ukrajiny v rámci mezinárodně uznaných hranic.

„Ruské uznání východní Ukrajiny nezávislou je jasným základem pro ruskou snahu vytvořit záminku pro další invazi na Ukrajinu,“ myslí si velvyslankyně USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.

„Putin chce, aby se svět vrátil zpátky v čase do doby, kdy světu vládly říše. Tohle není rok 1919,“ dodala a varovala: „Důsledky ruských akcí budou hrozivé – na Ukrajině, v Evropě i na celém světě.“

Podle Thomasové-Greenfieldové ruští zmocněnci již o víkendu dramaticky zesílili ostřelování a dělostřeleckou palbu. Dodala, že Putin „roztrhal minskou dohodu na kusy“ a USA „nevěří, že s tím přestane“.

Ukrajiny se zastaly další západní země včetně Francie, Norska a Irska. Velvyslanec Albánie Ferit Hoxha položil dotaz, kdo bude další napadenou zemí. Brazílie vyzvala k příměří. Obavy vyjádřili také velvyslanci z Indie, Keni, Ghany či Spojených arabských emirátů.

Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid v úterý prohlásil, že „ruská invaze na Ukrajinu už začala“ a Británie proto na Rusko uvalí sankce. Ve vysílání stanice Sky News řekl, že se Evropa probudila do temného dne a je jasné, že ruský prezident Putin se rozhodl zaútočit na suverenitu Ukrajiny.

Čínský velvyslanec při OSN Čang Ťün v krátké řeči prohlásil, že by všechny zúčastněné strany měly zachovat zdrženlivost a vyhnout se jakýmkoli akcím, které by mohly zvýšit napětí. Podle něj Peking vítá a podporuje veškeré úsilí o diplomatické řešení.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken krok Ruska v úterý ráno SEČ označil za hanebný. „Uznání nezávislosti samozvaných republik ovládaných svými vlastními zástupci je předvídatelný a hanebný čin. Důrazně ho odsuzujeme,“ napsal na Twitteru s tím, že již telefonoval s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytro Kulebou.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Alexejevič Něbenzja řekl, že Rusko „zůstává otevřené diplomacii a diplomatickému řešení,“ nicméně „nemá v úmyslu připustit v Donbasu další krveprolití.“ 

Ukrajina podle něj připravuje v Donbasu nové „vojenské dobrodružství“, což Rusko nemůže dovolit. Západní mocnosti by si podle něj měly své kroky „dobře  rozmyslet“ a nezhoršovat situaci na Ukrajině.

Mimořádná bezpečnostní rada OSN usedla na žádost Ukrajiny poté, co Rusko uznalo nezávislost donbaských republik a do oblasti vyslalo „mírové jednotky“. 

Jednalo se o třetí zasedání Rady bezpečnosti během několika posledních týdnů. Od roku 2014, kdy Rusko anektovalo ruský Krym, se tento orgán sešel v několika desítkách případů. 

Žádné zásadní rozhodnutí ale přijmout nemůže, Rusko je v Radě OSN totiž jednou z pěti zemí s právem veta.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...