Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Biden a Trump vyhráli prezidentské primárky v sedmi státech, pro oba jde už jen o formalitu

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Bývalý americký viceprezident Joe Biden zvítězil v primárkách Demokratické strany ve všech sedmi státech, v nichž se v úterý hlasovalo, a také v hlavním městě Washingtonu. Republikánské primárky všude vyhrál současný prezident Donald Trump, pro kterého je však nominační souboj jen formalitou. Čeká se již jen na výsledky hlasování z hlavního města Washingtonu, informovala agentura AP.

V úterý se demokratické a republikánské primárky konaly kromě hlavního města Washingtonu ve státech Pensylvánie, Indiana, Rhode Island, Nové Mexiko, Montana, Jižní Dakota a Maryland.

Biden je posledním aktivním uchazečem o nominaci Demokratické strany do listopadových prezidentských voleb, všichni ostatní kandidáti již svoje kampaně pozastavili. Někteří z nich, například senátor Bernie Sanders z levicového křídla strany, se však stále uchází o hlasy voličů. Snaží se tím získat větší možnost promlouvat do vnitrostranických záležitostí.

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden.

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden.

Bývalý viceprezident USA Biden musí i přes absenci konkurence nadále sbírat delegáty, jejichž hlasy budou rozhodovat na srpnovém sjezdu v Milwaukee. Pro automatický zisk nominace jich potřebuje 1991 z celkových 3979. Podle předběžných přepočtů agentury AP jich nyní má 1903.

Většina bývalých soupeřů z demokratického tábora již Bidena v kandidatuře oficiálně podpořila. V úterý tak učinil i Julián Castro, který ukončil boj o Bílý dům na počátku tohoto roku.

Republikánský nominační sjezd se měl původně konat od 24. srpna ve městě Charlotte v Severní Karolíně. Prezident Trump ale uvedl, že se bude muset uskutečnit jinde. Na twitteru to napsal krátce poté, co demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper řekl, že kvůli šíření koronaviru bude muset být sjezd výrazně menší, než se plánuje, a nutností bude dodržování předepsaných rozestupů a nošení roušek. Na sjezd by mělo podle dosavadních plánů dorazit kolem 19.000 lidí.

„Kvůli guvernérovi Severní Karolíny jsme teď nuceni se poohlédnout po jiném státě, který by hostil Republikánský celonárodní sjezd 2020,“ uvedl Trump na twitteru. Do jakého státu by takzvaný konvent chtěl šéf Bílého domu přesunout, ale nesdělil.

Vedle primárek i nominace do Kongresu

Trump má svoje místo v souboji o Bílý dům již v podstatě jisté a jeho potvrzení v roli kandidáta Republikánské strany bude čistě formální. Sjezd je však politicky významnou akcí, na níž se setkávají špičky strany z celých Spojených států. Prezident by měl na akci rovněž přednést bedlivě očekávaný proslov, jímž odstartuje horkou část předvolební kampaně.

Šéfka Celostátního výboru Republikánské strany (RNC) Ronna McDanielová uvedla, že začíná „s návštěvami mnoha měst a států“, které se podle ní nabídly jako místo konání sjezdu. Podle zdroje agentury AP chtějí republikáni brzy navštívit například Nashville ve státu Tennessee.

Společně s prezidentskými primárkami se v hlasujících státech konaly rovněž souboje o nominaci do voleb do Kongresu. Zajímavý výsledek přineslo hlasování v Iowě, kde nominační souboj prohrál kongresman Steve King, jenž slouží ve Sněmovně reprezentantů téměř dvě desetiletí. Ultrakonzervativec se nechvalně proslavil svými kontroverzními výroky, nazval například imigranty dobytkem nebo obhajoval roli incestu a znásilňování v lidských dějinách, když formuloval argument proti umělým potratům. V roce 2019 přišel o pozice ve výborech Sněmovny reprezentantů poté, co vyšly na veřejnost jeho poznámky, v nichž de facto hájil nadvládu bělochů nad dalšími etniky. O jeho křeslo se za republikány bude ucházet Randy Feenstra ze státního senátu.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...