Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚A chci také poděkovat tomu chlápkovi u protinožců.‘ Bidenovi při projevu vypadlo jméno premiéra Austrálie

Svět

  11:29
Ruku na srdce: kdo z nás si bez pomoci Googlu vybaví jméno premiéra Austrálie? Americkému prezidentovi by se to ale asi stávat nemělo, především ve chvíli, kdy slavnostně ohlašuje nový bezpečnostní trojspolek s Londýnem a Canberrou.

Byl to historický okamžik, který s napětím sledoval celý svět. Joe Biden ve středu na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil vznik nového trilaterálního bezpečnostního paktu s Británií a Austrálií, který je vnímán jako pokus zastavit expanzi Číny. 

Úvodní slova pronesli přes videopřenos premiéři Austrálie a Británie Scott Morrison a Boris Johnson. Pak nakráčel na scénu šestačtyřicátý prezident Spojených států amerických. „Díky Borisi,“ poděkoval Johnsonovi za spolupráci při budování nové fáze bezpečností spolupráce.

Aliance nazvaná Aukus si podle společného prohlášení tří zemí dává za cíl „chránit naše společné zájmy v Indo-Pacifiku“. (16. září 2021)

Poté se obrátil k druhé obrazovce, na níž na jeho slova čekal australský premiér. „A chci také poděkovat tomu chlápkovi u protinožců. Díky, kámo,“ prohlásil s lehkými rozpaky. „Skutečně si toho vážím, pane premiére,“ dodal.

Morrison se nenechal rozhodit a na dálku ukázal Bidenovi zvednutý palec. Britský premiér se rozesmál. Biden nakonec Morrisonovo jméno (nejspíš s pomocí čtecího zařízení) uvedl správně. Ale to už bylo pozdě, „chlapík od protinožců“ (v originále „that fella down under) se rozběhl do nelítostného světa sociálních sítí.  

„Chlapík od protinožců je asi to samé, jako když v hospodě narazíte na známého, jehož jméno si nemůžete vybavit, a tak mu říkáte kámo,“ zhodnotila Bidenův přešlap známá australská publicistka Kirstin Fergusonová.

Biden je v 78 letech nejstarším americkým prezidentem a svými přeřeky je pověstný. Loni se toho během předvolební kampaně pokusil využít Donald Trump. „Biden je mimo. Říkám vám, že je mimo. Něco se s ním děje,“ řekl před rokem stanici Fox News. 

Pro republikány je duševní zdraví demokratického prezidenta stále velké téma. „S prezidentem Bidenem není všechno v pořádku a po nás se chce, abychom se tvářili, že jsme si toho nevšimli,“ dožadoval se nedávno čerstvé zprávy o Bidenově zdraví konzervativní publicista Jim Geraghty.

Australané, zdá se, berou Bidenův výpadek s humorem. Na podobné trapasy jsou zvyklí. Televize ABC například připomíná, že Trumpův tiskový mluvčí v roce 2017 tituloval tehdejšího premiéra Malcolma Turnbulla jako Malcolma Trumbla. 

19. března 2021

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat