Neděle 28. února 2021svátek má Lumír -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Biden jmenoval ministrem obrany Lloyda Austina, který by se tak mohl stát prvním černochem v čele Pentagonu

Lloyd Austin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lloyd Austin. | foto: AP Photo

Washington Nově zvolený prezident USA Joe Biden nominoval do pozice ministra obrany generála ve výslužbě Lloyda Austina. Podle agentury Reuters to uvedl jeho tým ve vyjádření. Pokud by jej do funkce potvrdil Senát, stal by se Austin prvním černochem v čele Pentagonu v americké historii.

„Austin je velmi zkušený a vážený velitel, který sloužil s poctami na několika zásadních pozicích v Pentagonu,“ uvedl Biden.

Za favoritku na post byla původně označovaná Michele Flournoyová, kterou by si podle odhadů za ministryni obrany vybrala Hillary Clintonová, kdyby před čtyřmi lety vyhrála prezidentské volby. Podle magazínu Politico však Biden čelil stále většímu tlaku, aby na post ministra obrany nominoval Američana tmavé pleti.

Ilustrační snímek
Joe Biden.

Sedmašedesátiletý Austin je bývalým velitelem amerických sil na Blízkém východě. Bývalý představitel Pentagonu Politico řekl, že Bidenův tým vnímá Austina jako bezpečnou volbu. Generál ve výslužbě je totiž považován za „dobrého vojáka“, který by plnil agendu zvoleného prezidenta. Zdroj uvedl, že ve srovnání s Flournoyovou jmenování Austina nevyvolá takové napětí.

Bezpečnostní experti však upozorňují, že od Austinovy armádní služby uplynulo méně než sedm let, což znamená, že by se mohl stát ministrem obrany pouze za předpokladu, že mu Kongres udělí výjimku. K tomu by došlo za poslední čtyři roky již podruhé, tu první obdržel další bývalý velitel amerických sil na Blízkém východě Jim Mattis, který se v roce 2017 stal prvním ministrem obrany prezidenta Donalda Trumpa.

Biden v pondělí řekl, že by mohl tento týden zveřejnit také svůj výběr ministra spravedlnosti. O dalších dosud neobsazených postech chce informovat do Vánoc.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...