Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Biden musel vysvětlovat výrok z debaty o ropném sektoru, podle analytiků mohl přijít o část voličů

Washington Demokratický uchazeč v amerických prezidentských volbách Joe Biden a jeho kampaň museli vysvětlovat Bidenův výrok ze čtvrteční kandidátské debaty týkající se ropného sektoru. Republikán Donald Trump se Bidena zeptal, zda zavře ropný průmysl, a Biden odpověděl, že bude prosazovat přechod k jiným druhům energií.

„Ano, snažil bych se o přechod od ropného průmyslu, protože přispívá značným způsobem ke znečištění,“ odpověděl Biden.

Bidenův volební tým byl nucen tento výrok vysvětlovat. Ujistil, že kandidát mluvil o tom, že chce ukončit subvence tomuto odvětví, nikoli zavřít celý sektor. Podle analytiků Biden mohl tímto výrokem přijít o voliče ve státech závislých na ropných provozech.

Donald Trump a Joe Biden.
Biden a Trump se také střetli v otázce daňových přiznání. Biden odmítl...

Trump se tématu drží v naději, že tak Bidena, který zatím vede v průzkumech, oslabí. Na setkání s příznivci na Floridě řekl, že si myslí, že Biden „přišel tímto výrokem o pět nebo šest států“. „Jste rádi, že platíte za galon benzinu dva dolary a méně?“ volal na shromážděné. 

Republikánský senátor Lindsey Graham hned po debatě řekl, že Biden prohlášením o ropě právě ztratil (voliče v) Pensylvánii. Texaský guvernér Greg Abbott zase uvedl, že Biden právě škrtl výplatní pásky „těžce pracujících texaských rodin“.

Biden ve čtvrteční debatě k tématu ekologie řekl, že by fosilní paliva měla být nahrazena obnovitelnými zdroji energie a že by USA měly postupně dokázat omezit emise na nulu. Většina demokratů sice vítá omezení závislosti na ropě a plynu v rámci boje proti klimatické změně, ale zároveň je jasné, že je toto téma politicky citlivé v průmyslových státech jako Pensylvánie, Texas nebo Ohio.

Jak poznamenal analytik zpravodajské stanice BBC, Trump si myslí, že se mu podaří získat velkou podporu ve státech jako Texas nebo Pensylvánie, kde sídlí velké petrochemické provozy.

Bidenovi poradci proto rychle začali vysvětlovat, že měl bývalý viceprezident na mysli postupné ukončení podpory podniků vyrábějících fosilní paliva, nikoli celý sektor. K věci se na jedné akci kampaně v pátek vyjádřila i Kamala Harrisová, která kandiduje na post Bidenovy viceprezidentky. 

„Abychom si udělali jasno. Joe Biden nezakáže frakování, bude řešit pomoc ropným podnikům. Víte dobře, že prezident (Trump) s oblibou věci vytrhává z kontextu,“ řekla s poukazem na ekology značně kritizovaný způsob těžby ropy a plynu. V USA ale právě frakování zvýšilo ropnou produkci a pomohlo snížit ceny benzinu.

Aktivisté za boj proti klimatické změně považují postupné vysazování ropných podniků za logický důsledek Bidenova klimatického plánu, který počítá s tím, že USA by měly do 15 let využívat „čistou“ energii. Vědci prosazují ukončení emisí takzvaných skleníkových plynů na celé planetě do roku 2050, má-li se zabránit ohromné klimatické krizi, která by znamenala i masové přesuny lidí prchajících před horkem, záplavami a lesními požáry.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...