Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Můžete za smrt Chášukdžího, řekl Biden saúdskoarabskému princi. Ten to popřel

Americký prezident Joe Biden přicestoval do Saúdské Arábie na ostře sledovaná jednání s králem Salmánem a s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. (15. července 2022) foto: Reuters

Americký prezident Joe Biden konfrontoval saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána ohledně vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Řekl, že ho považuje osobně zodpovědného za disidentovu vraždu, což princ popřel. Biden jednal v Rijádu také o navýšení těžby ropy, o válce v Jemenu či vztazích s dalšími zeměmi v regionu.
  22:27aktualizováno  16. července 9:43

Podle Bidena Muhammad bin Salmán během jednání řekl, že není osobně zodpovědný za Chášukdžího smrt. „Řekl jsem, že si myslím, že je,“ uvedl šéf Bílého domu na tiskové konferenci po schůzce.

Před setkáním nebylo jasné, zda Biden bude o vraždě novináře Chášukdžího z roku 2018 se saúdskoarabskými představiteli jednat. Nakonec jim však řekl, že lidská práva jsou klíčovým prvkem americké zahraniční politiky společně s bezpečností a ekonomikou.

Před prezidentským palácem se korunní princ s Bidenem přivítal ťuknutím pěstí, pak zamířil za králem, kterého však limituje chatrné zdraví. Hlavní část jednání tak vedl nástupce trůnu se svým týmem.

Za setkání s princem, kterému se přezdívá MBS, Bidena kritizovala Chášukdžího snoubenka Hatice Cengizová, která požaduje vyšetření vraždy. Podle ní na Bidenových rukou ulpí krev dalších obětí saúdskoarabského režimu. Americký prezident tak čelí kritice kvůli tomu, že jedná se zástupci režimu, který před dvěma lety označil kvůli vraždě novináře za vyvrhele.

Kvůli ožehavosti setkání také Bílý dům do poslední chvíle o prezidentově programu informoval spíše mlhavě a tvrdil, že Biden se s panovníkem a jeho pravděpodobným nástupcem sejde pouze v rámci širšího jednání s představiteli dalších arabských zemí. Teprve ve čtvrtek vyšlo najevo, že prezident absolvuje i bilaterální schůzky.

Bidenovo letadlo přistálo v přístavním městě Džidda poté, co americký prezident strávil dva dny v Izraeli a Palestině. Vůbec poprvé tak šéf Bílého domu do Saúdské Arábie přicestoval přímým letem z Izraele, protože saúdskoarabské úřady jen pár hodin předtím rozhodly o tom, že letecký prostor země se otevře všem dopravcům, a tedy i strojům letícím z Izraele.

Před královským palácem se saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán s americkým prezidentem Joem Bidenem přivítal ťuknutím pěstí, pak zamířili za králem. (15. července 2022)

Saúdská Arábie neuznává Izrael a neudržuje s ním diplomatické vztahy, a otevření vzdušného prostoru se tak považuje za důležitý vstřícný krok a za Bidenův diplomatický úspěch.

Přijetí prezidenta v Saúdské Arábii bylo nicméně velmi chladné, poznamenala agentura DPA. Na letišti jej přivítal pouze guvernér provincie Mekka a americká velvyslankyně, což bylo v kontrastu s tím, jakého přijetí se Bidenovi dostalo v Izraeli. Tam jej na letišti vítal prezident i premiér. Při návštěvě předchozího prezidenta Donalda Trumpa v roce 2017, tedy ještě před Chášukdžího vraždou, na letišti šéfa Bílého domu vítal král Salmán.

Očekávalo se, že se Biden bude snažit přesvědčit Rijád ke zvýšení těžby ropy, které by mohlo pomoci snížit na světových trzích ceny této suroviny. Ty jsou nyní i kvůli konfliktu na Ukrajině nejvyšší od roku 2008. Prezident však také předem ohlásil, že chce pomoci zlepšit vztahy i kvůli Íránu a konfliktu v Jemenu, protože pro USA je v tomto ohledu Rijád důležitým spojencem.

Podle něj se musí Spojené státy více angažovat také proto, aby zabránily posílení vlivu Číny a Ruska.

V sobotu Biden pokračuje ve své cestě po Blízkém východě. Čeká ho setkání s lídry arabských zemí na summitu skupiny GCC+3 v Džiddě, kam kromě představitelů hostitelské země dorazí zástupci Spojených arabských emirátů, Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru, Iráku, Egypta a Jordánska.

Mluvit se bude o rostoucích cenách energetických surovin, ale také o bezpečnosti a postupu vůči Teheránu, a to zejména s ohledem na jednání o návratu k dohodě o íránském jaderném programu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!