Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Biden slíbil Americe konec temna. Republikánům hrozí, že přijdou o svou baštu v Texasu

Bývalý viceprezident Baracka Obamy uvedl, že chce být prezidentem všech... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý viceprezident Baracka Obamy uvedl, že chce být prezidentem všech... | foto: Reuters

MILWAUKEE/PRAHA  USA čekají v listopadu klíčové volby. V současnosti má v boji o Bílý dům solidní náskok před Donaldem Trumpem demokrat Joe Biden, který tento týden získal stranickou podporu.

„Současný prezident zahalil Ameriku až na příliš dlouho do temnoty,“ zahájil svůj nominační projev kandidát Demokratické strany na prezidenta Joe Biden. „Společně můžeme překonat toto období tmy v Americe,“ dodal bývalý viceprezident v proslovu, kterým v noci na pátek skončil čtyřdenní stranický sjezd. Biden jako tradičně v projevu vyzval Američany, aby mu v listopadových volbách dali svůj hlas. Podle něj totiž současný šéf Bílého domu Donald Trump „selhal v ochraně Ameriky“.

Stejně jako Biden tepali do nynější hlavy státu demokraté již od pondělí. Za člověka bez empatie ho označila hned začátkem týdne bývalá první dáma Michelle Obamová, jako o „predátorovi“ o něm ve středu mluvila Bidenova případná viceprezidentka Kamala Harrisová a nit na něm nenechali suchou ani další. Korunu všemu nasadil ve středu Trumpův předchůdce Barack Obama, když Donalda Trumpa obvinil z toho, že svůj mandát využívá jen jako „další reality show“.

Projev Joea Bidena pak v kontrastu s týdnem plným útoků působil klidně – vyzýval ke sjednocení země a smíření. Nabídl, že „vybuduje zemi znovu a lépe“. Vytvoří nová pracovní místa, bude řešit klimatické změny, sníží daně střední třídě a nenechá na holičkách mladé lidi ani černošské obyvatelstvo. S tím mu má pomoci jeho viceprezidentka.

Umírnění kandidáti

Biden a Harrisová jsou podle amerických médií (včetně prorepublikánské televize Fox News) velice umírněné duo. „Harrisová byla tvrdá v otázce zločinu, což zkomplikuje rétoriku republikánů, že jde o krajně levicový volební lístek, který chce například zrušit policii,“ uvedl minulý týden komentátor Fox News Chris Wallace. „Biden představuje kooperativní a optimistický styl politiky, bez kterého se tato země postupně polarizovala,“ uvedli komentátoři deníku The Washington Post.

Bidenův projev z noci na pátek média obecně hodnotila jako „umírněný“, bez „velkých plánů a planých slibů“. Demokratický kandidát v něm však ukonejšil i krajně levicové křídlo své strany zmínkou zdanění nejbohatších Američanů. „Nepotřebujeme daňový systém, který odměňuje bohaté více než pracující. Nechci nikoho trestat. Ale nastal čas, aby ti nejbohatší v zemi zaplatili této zemi férový podíl,“ uvedl sedmasedmdesátiletý demokrat.

Již teď je ale jasné, že případné daňové či ekologické reformy budou pod Bidenovou taktovkou mnohem umírněnější než pod vedením kteréhokoliv jiného demokrata. Navíc by mohly mít i naději na úspěch. Biden je totiž znám tím, že dokázal Kongresem protlačit nejeden zákon díky spolupráci dvou znepřátelených stran.

Bývalý viceprezident Baracka Obamy v projevu hovořil především o čtyřech hlavních krizích, se kterými se USA v současnosti potýkají – o koronavirové pandemii, rasových nepokojích, ekonomické krizi a klimatických změnách. A o tom, jak by se zachoval jinak než prezident Trump. Právě tato témata budou totiž rozhodovat o výsledku voleb.

V současnosti Donald Trump ztrácí za svým demokratickým vyzyvatelem v celostátních průzkumech až 15 procent, což je u prezidenta, který obhajuje mandát, nevídané. Podle analýzy CNN má Trump „problémy hned ve třech státech, v nichž v roce 2016 zvítězil“, a to v Arizoně, na Floridě a především v Texasu.

Ztratí Trump Texas?

Jisté vítězství však nemá ani jeden z kandidátů. Během zbývajících 73 dní se může vše změnit. Trump může začít řešit krize, které doposud spíše vypouštěl, a posílit ho mohou i debaty. Zdá se však, že prezident propadne hned v několika státech, nejistý výsledek má i ve Wisconsinu, Georgii či Pensylvánii, přestože v nich v předcházejících volbách vyhrál.

Největší obavy však mají republikáni právě o výše zmíněný Texas. Z jejich bašty by se totiž podle posledních průzkumů mohl v letošních volbách stát takzvaný „swing state“, tedy stát, ve kterém není jisté, zda vyhraje republikán, nebo demokrat. Biden zde v některých průzkumech i vede, navzdory tomu, že v jižanském státě triumfoval demokratický kandidát v prezidentských volbách naposledy v roce 1976 – Jimmy Carter po aféře Watergate.

Prezidentovi nehraje jednak do karet vývoj pandemie, ale ani rasové nepokoje, jež chtěl řešit silou. Voliče také začíná frustrovat fakt, že Trumpova federální vláda zatím nepřišla s žádnou vizí boje s koronavirem, a ostatně Trump doposud nepředstavil ani volební program. Mezi voliči roste pocit, že je prezident nechá na holičkách.

Na Trumpa oficiální nominace strany teprve čeká příští týden. Projev přednese z Bílého domu.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...