Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Biden splnil, co Evropa očekávala. Týdenní turné uzavřelo éru jeho předchůdce Trumpa

Americký prezident Joe Biden vystupuje z letadla Air Force One v Ženevě. foto: Reuters

Analýza
WASHINGTON/PRAHA - Když zahajoval americký prezident Joe Biden před týdnem svou první velkou zahraniční cestu, která ho zavedla do Evropy, chtěl tím podtrhnout návrat Spojených států na globální diplomatickou scénu.
  19:05

Biden s Putinem hledali pravidla pro vztahy, ambasády se znovu zaplní. Došla řeč i na kybernetické útoky

Po čtyřech velkých summitech, kdy se šéf Bílého domu setkal s partnery v rámci skupiny sedmi nejvyspělejších západních ekonomik (G7), lídry členských států NATO a Evropské unie, se dá konstatovat, že splnil očekávání. Dokonce i poslední bod jeho turné, setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, může Biden doma prezentovat jako snahu otočit list a začít s tradičním rivalem na novo. I proto, že Američané a Rusové se na nejvyšší úrovni naposledy potkali před třemi lety v Helsinkách. Od té doby si jejich politické špičky vyměňovaly vzkazy na dálku, a to i formou vzájemných výhrůžek.

Zároveň rostla vzájemná nedůvěra vyvolaná podezřením z ruského zasahování do politických procesů v USA. V opačném směru vadila podpora ruské opozici ze strany Spojených států i jiných západních zemí.

Aliance demokratů proti Číně

Biden přiletěl do Evropy jako „posel demokratických hodnot“. Své představy nastínil ještě předtím v komentáři pro Washington Post. „V momentě globální nejistoty, kdy je svět konfrontován se stoletou pandemií, je účelem cesty podpořit naše spojence a partnery a zároveň doložit schopnost demokracií odvrátit hrozby nové doby.“ Z tohoto hlediska si může Biden připsat jako úspěch, že dokázal skupinu G7 přimět k zaujetí společného stanoviska vůči Číně.

Výsledkem jejího summitu v britském Cornwallu byl záměr konkurovat pronikání čínského kapitálu do rozvojových zemí v rámci projektu tak zvané Nové hedvábné stezky.

Erdogan s Bidenem
Joe Biden

Rozhodnutí o vzniku odpovídajícího fondu je o to pozoruhodnější, že v rámci G7 je několik států, které udržují s Čínou úzkou spolupráci. Platí to pro Itálii, která se v roce 2019 jako vůbec první západní země zapojila do Nové hedvábné stezky. Konfrontaci s Čínou se vyhýbalo i Německo. Důvodem jsou zájmy jeho automobilového průmyslu, pro který je čínský trh již dávno důležitější než evropský. Kancléřka Angela Merkelová se také dlouhodobě zasazovala o investiční dohodu mezi EU a Čínou. Po sedmiletém vyjednávání se ji podařilo v prosinci 2020 vyjednat, k nelibosti Washingtonu.

Ani Japonsko nebývalo ve věci Číny příliš aktivní. Hlavně proto, že ji má z geografického hlediska na dohled, a tím i její armádu čítající 2,2 milionu lidí.

Vlídná slova partnerům v NATO i Evropské unii

Čínské téma dominovalo i další Bidenově zastávce v Evropě, summitu Severoatlantické aliance. Zde dával prezident od první chvíle najevo, že Spojené státy považují NATO za „vyloženě důležitou pro americké zájmy“. Závazek vzájemné pomoci a solidarity, který obsahuje Článek pět Severoatlantické smlouvy, označil Biden za „svatý“. Jeho předchůdce Donald Trump naopak běžně o smyslu organizace pochyboval a označoval ji za „zbytečnou“.

„Naše spojenectví stojí na pevných základech, na kterých můžeme dál stavět naši kolektivní bezpečnost a společný blahobyt,“ ujistil prezident partnery.

Vlídná slova volil Biden i před setkáním se špičkami Evropské unie. „Sám za sebe jsem toho názoru, že Evropská unie je neuvěřitelně silná a životaschopná,“ uvedl. Nejhmatatelnějším výsledkem Bidenova setkání s předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem Evropské rady Charlesem Michelem je kompromis týkající se dlouholetého sporu o podporách pro výrobce letounů Boeing a Airbus. USA i Unie se dohodly, že dosavadní moratorium prodlouží do roku 2026, takže do té doby nepřijmou nová cla.

„Pilotky“ a skleněný bizon

Vyvrcholením Bidenova evropského turné bylo jeho setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Ženevě. Šéf Bílého domu navrhl schůzku v dubnu, v době, kdy se blízko hranic s Ukrajinou konaly manévry s více než 100 tisíc ruských vojáků. Nikdo nemohl vyloučit, že se nedají do pohybu a hranice nepřekročí. Putin, jehož Biden ještě zkraje roku označil za „zabijáka“, po několika dnech ke schůzce svolil.

MACHÁČEK: Biden v Evropě. Když demokracie poučují a oponenti si z toho nic nedělají

I proto, že je realista, který si uvědomuje, že nic nedoloží jeho vlastní význam před domácím publikem víc, než když se sejde s nejvyšším představitelem státu označovaného jako poslední supervelmoc. Biden dal ovšem najevo, jak je to všechno pomíjivé, a to dary, které Putinovi předal: Slunečními brýlemi, tak zvanými „pilotkami“, jež on sám s oblibou nosí a které nechal vyrobit na míru. A také skleněným bizonem, coby symbolem síly a vytrvalosti.

Jak „pilotky“, tak i bizon jsou ovšem z křehkých materiálů, které nemusejí přežít příští náraz.

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...