Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putinův zatykač je podle Bidena oprávněný. Nikdo není nad zákony, řekl Scholz

Svět

  7:21aktualizováno  14:32
Vydání zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s válkou na Ukrajině je podle americké hlavy státu Joea Bidena oprávněné. „Ruský prezident spáchal válečné zločiny,“ zdůvodnil své vyjádření Biden. Podle německého kancléře Olafa Scholze „začíná být jasné, že nikdo nestojí nad zákony“.

„Jednoznačně se dopustil válečných zločinů,“ řekl Biden novinářům. „Myslím, že je to oprávněné,“ poznamenal pak k vydání zatykače.

Scholz, který je momentálně na návštěvě Japonska, v sobotu na vydání zatykače reagoval se slovy: „Mezinárodní trestní soud je tou správnou institucí pro vyšetřování válečných zločinů. (...) Faktem je, že se ukazuje, že nikdo nestojí nad zákonem.“ Uvedl to z v Tokiu na společné tiskové konferenci s japonským premiérem Fumiem Kišidou.

Vývoj vyšetřování ICC bude pozorně sledovat i Japonsko, uvedl Kišida. Japonsko podle něj nikdy nebude tolerovat ruské vyhrožování, že proti Ukrajině použije jaderné zbraně. S Scholzem se podle japonského premiéra shodli, že budou pokračovat v sankcích vůči Moskvě.

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na Putina a také na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou. Západní státy včetně Česka i Ukrajina krok ICC označily za historický a přivítaly ho. Rusko stejně jako USA jurisdikci ICC neuznává. Kreml zatykač odmítl s tím, že nemá právní základ.

Důvodem pro zatykač je obvinění, že Rusko uneslo ukrajinské děti a dospívající a poslalo je do převýchovných táborů na ruském území. Moskva se s tímto programem, který označuje za humanitární misi na ochranu ukrajinských sirotků a opuštěných dětí, nijak netají.

V únoru zveřejněná studie americké Yaleovy univerzity uvedla, že Rusko drželo nejméně šest tisíc ukrajinských dětí v přinejmenším 43 zařízeních na okupovaném Krymu a v Rusku určených zřejmě na převýchovu.

Hlavní prokurátor ICC Karim Khan v rozhovoru se stanicí CNN uvedl, že zatykač na Putina je jenom prvním krokem z řady dalších vyšetřování v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. ICC podle něj zkoumá nesčetné množství obvinění a důkazů.

Mezinárodní trestní tribunál v Haagu soudí jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Návrhy na zahájení procesu může podat stát, jehož se případ týká, žalobce tribunálu nebo Rada bezpečnosti OSN.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat