Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Biden vybral za ministra zdravotnictví kalifornského prokurátora Becceru, poradcem pro covid bude Fauci

Joe Biden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joe Biden. | foto: AP Photo

Washington  Nastupující prezident Spojených států Joe Biden navrhne na post ministra zdravotnictví kalifornského generálního prokurátora Xaviera Becerru. Tým vítěze nedávných voleb to potvrdil na svých oficiálních stránkách a oznámil i plánované obsazení dalších zdravotnických postů.

Epidemiolog Anthony Fauci bude hlavním Bidenovým poradcem, pokud jde o covid-19, do čela Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) má nastoupit šéfka oddělení infekčních chorob bostonské nemocnice Massachusetts General Hospital.

Štáb nově zvoleného prezidenta na twitteru uvedl, že zdravotnický tým vznikající vlády bude připraven dostat pod kontrolu šíření koronaviru a „bude vést vědou, odborností a integritou“. Nová administrativa se možná ujme moci za velmi špatné epidemické situace. Do jejího nástupu zbývá asi jeden a půl měsíce, přičemž aktuálně USA zaznamenávají rekordní počty nových infekcí, úmrtí i hospitalizací.

Zkrocení epidemie bude mít na starosti především 62letý Becerra, v jehož portfoliu bude podle agentury AP i očkování proti covidu-19. Pokud jeho nominaci schválí Senát, stane se prvním ministrem zdravotnictví USA s latinskoamerickým původem. Becerra se narodil v kalifornském Sacramentu mexickým imigrantům, v letech 1993 až 2017 byl členem americké Sněmovny reprezentantů.

Média jej popisují i jako horlivého zastánce zdravotnické reformy známé jako Obamacare, jako generální prokurátor Kalifornie Becerra proslul řadou žalob vůči krokům prezidenta Donalda Trumpa. Nejvyšším státním zástupcem nejlidnatějšího amerického státu je od ledna 2017, kdy v této funkci vystřídal Kamalu Harrisovou v návaznosti na její zvolení do Senátu. Harrisová se v lednu stane viceprezidentkou USA.

V Bidenově týmu nejbližších spolupracovníků bude i epidemiolog Fauci, z něhož se během pandemie stala do jisté míry celebrita. Fauci byl jakožto dlouholetý ředitel Národního institutu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID) zahrnut do krizového štábu Bílého domu a nyní přijal nabídku nastupujícího prezidenta na působení v poradenské pozici. V čele NIAID má být i nadále.

Naopak na nejvyšším postu v CDC zřejmě dojde ke střídání, při kterém současného šéfa Roberta Redfielda nahradí Rochelle Walenskyová. Ta je kromě členky vedení Massachusetts General Hospital také profesorkou na Harvard Medical School. Jako příštího šéfa úřadu pro veřejné zdraví vybral Biden Viveka Murthyho, který funkci zastával už za vlády Baracka Obamy.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...