Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bidena čeká netradiční inaugurace. Po 152 letech bez dosavadního prezidenta a s pouhou tisícovkou diváků

Joe Biden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joe Biden. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Tak už je to tady. Ve středu v poledne východního času (18 h SEČ) bude do úřadu uveden 46. prezident Spojených států amerických Joe Biden. Jeho inaugurace bude přinejmenším netradiční.

Ještě nikdy se budoucí lídr svobodného světa nemusel spokojit s „virtuální“ ceremonií z důvodu pandemie a ještě nikdy v moderní americké historii se odcházející prezident neodmítl zúčastnit inaugurace svého nástupce a symbolicky mu tak nepředat klíče od Bílého domu.

Něco takového se stalo naposledy v roce 1869, kdy se prezident Andrew Johnson nezúčastnil ceremonie svého soka Ulyssese S. Granta, a to navzdory tomu, že byli z jedné politické strany a Grant dokonce sloužil v Johnsonově kabinetu jako ministr války.

Donald Trump několik dní před inaugurací Joe Bidena si v Texasu prohlíží...
JOE BIDEN PŘI PROJEVU K SITUACI V KAPITOLU.

Na netradičnosti pouze přidávají zvýšená bezpečnostní opatření, která jsou odpovědí na nedávný útok zradikalizovaného davu na washingtonský Kapitol. Na inauguraci má dohlížet až 25 tisíc vojáků amerických záloh, které se do Washingtonu přemístily již minulou středu, aby zabezpečily budovu Kongresu, kde právě byly navrhovány články druhého impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa.

Kvůli přetrvávajícím hrozbám Bidenův tým přesunul plánovaný nácvik inaugurace z víkendu na pondělí, zrušena naopak byla Bidenova pondělní cesta vlakem z domovského Wilmingtonu ve státě Delaware do hlavního města. Jakou formou jeho přesun nakonec proběhne, server Politico, který o události informoval, neuvedl.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) upozornil na plánované násilné demonstrace, které se ve středu mají uskutečnit nejen v hlavním městě, ale u všech 50 kapitolů po celé zemi. Ve Washingtonu budou mimo jiné před inaugurací a během ní na 48 hodin uzavřeny čtyři velké mosty přes řeku Potomac pro dopravní prostředky i pěší.

Joe Biden jmenoval svého dlouhodového spolupracovníka a poradce Rona Klaina...
„Jsme oponenti, ale ne nepřátele,“ pronesl Joe Biden ve svém očekávaném projevu...

Sociální síť Facebook ve středu zablokuje uživatelům možnost svolávat akce v blízkosti důležitých vládních budov v metropoli. Biden však trvá na tom, aby se inaugurace odehrála na tradičním místě před Kongresem, kde se koná již od roku 1981. „Nebojím se složit přísahu venku,“ řekl v pondělí s tím, že má bezmeznou důvěru v tajnou službu, která zaručuje ochranu předních ústavních činitelů.

Oproti minulým inauguracím se bude Washington zdát téměř prázdný. Místo obvyklých 200 tisíc diváků se letos na tribuny okolo Kapitolu rozmístí pouze 1 tisíc hostů. Také na poměřování davu přihlížejících se svým předchůdcem tentokrát nejspíš nedojde. Washingtonská promenáda The National Mall totiž bude zcela uzavřena a Bidenův tým Američanům výslovně doporučil do hlavního města nejezdit. Pořadatelé místo nich na prostranství před Kapitolem symbolicky vztyčí 191 tisíc amerických vlajek.

Stejně jako všichni američtí prezidenti od doby George Washingtona i Joe Biden bude přísahat na bibli a ke své přísaze doplní slova „k tomu mi dopomáhej Bůh“, jež v původním textu stanoveném ústavou nebyla. Irský katolík Biden bude přísahat na bibli, kterou jeho rodina vlastní od roku 1893. Bidenova viceprezidentka Kamala Harrisová, která v minulosti čelila kritice za údajnou protináboženskou předpojatost, složí slib na dvě bible, jednu od Reginy Sheltonové, již označuje za svou „druhou matku“, druhou od prvního černošského člena Nejvyššího soudu Thurgooda Marshalla.

Milost na poslední chvíli

Prezident Donald Trump se sice inaugurace nezúčastní, přítomni však budou ostatní členové „exkluzivního klubu“ bývalých lídrů svobodného světa. Barack a Michelle Obamovi, George ml. a Laura Bushovi a Bill a Hillary Clintonovi se k prezidentu Bidenovi a viceprezidentce Harrisové připojí na národním hřbitově v Arlingtonu, kde společně položí věnec ke hrobu neznámého vojína.

Prezident Donald Trump na svém golfovém hřišti na Floridě.

Prezident Donald Trump na svém golfovém hřišti na Floridě.

Tou dobou už plánuje být Donald Trump na Floridě, kde obývá své honosné sídlo Mar-a-Lago, které od září roku 2019 uvádí jako své trvalé bydliště. Den předtím však ještě udělí prezidentskou milost či zmírní trest více než stovce lidí. On sám na seznamu, navzdory dřívějším spekulacím, údajně nefiguruje. Trump za svůj úřad dosud udělil 94 milostí či změn trestů, což je relativně málo v porovnání s 1927 zásahy Baracka Obamy.

Štěpán Hobza

Autor

Štěpán Hobzastepan.hobza@lidovky.czČlánky

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...