Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bidenova vláda zahájila proces uvalení sankcí kvůli Nord Streamu, terčem je ruská loď Fortuna

Plavidlo Fortuna terčem sankcí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plavidlo Fortuna terčem sankcí. | foto: Jens Buettner/dpa via AP

Washington Vláda amerického prezidenta Joea Bidena zahájila proces, který by mohl vést k uvalení nových sankcí na ruskou loď Fortuna a jejího majitele - ruskou společnost KVT-RUS. Plavidlo pomáhá při výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Ministerstvo zahraničí ve zprávě pro Kongres uvedlo, že označilo plavidlo a jejího majitele, což znamená začátek procesu k uvalení sankcí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva zákonodárce.

Na subjekty již uvalila minulý měsíc sankce předchozí vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kritici projektu v Kongresu však upozorňují, že kroky nové vlády nejsou dostatečné k tomu, aby zastavily práce na projektu.

„Jednoduše, dnešní sankční označení je zcela nepřiměřené,“ uvedl ve svém prohlášení republikánský poslanec Michael McCaul, který je členem výboru pro zahraniční záležitostí Sněmovny reprezentantů. Umožnit dokončení tohoto plynovodu by nebylo ničím menším než vítězstvím ruského prezidenta Vladimira Putina, dodal.

Spojené státy v úterý uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá...
Trasa plynovodu Nord Stream 2.

Plynovod, který má přivést ruský plyn do Evropské unie, je z více než 90 procent dokončen. Ruská státní energetická firma Gazprom a její západní partneři doufají, že ho dokončí letos. Převážná část zbývajících pracích se odehrává v hlubokých vodách u pobřeží Dánska a bude velmi obtížná. Plynovod vede po dně Baltského moře, vyhýbá se tak tradičním tranzitním zemím, především Ukrajině, která je nyní klíčovou cestou pro přepravu zemního plynu z Ruska k evropským zákazníkům.

Nejen republikán Trump, ale i jeho demokratický předchůdce Barack Obama byli proti projektu, protože obchází Ukrajinu. To by mohlo Kyjev připravit o lukrativní tranzitní poplatky a potenciálně podkopat jeho boj proti ruské agresi.

Spojené státy také nabídly Evropě vývoz svého zkapalněného zemního plynu jako alternativu k plynovodu z Ruska. V minulosti se stalo že Rusko přerušilo dodávky plynu Ukrajině a dalším zemím kvůli sporům o ceny.

Biden považuje Nord Stream 2 za špatný obchod pro Evropu. Zároveň usiluje o obnovení vztahů s Evropou a je pod tlakem Německa, které potřebuje ruský plyn, protože zavírá jaderné a uhelné elektrárny.

Americké sankce zastavily práce na plynovodu již loni poté, co od výstavby odstoupila západní firma pokládající potrubí Allseas.

McCaul a další tři poslanci požádali tento týden ministra zahraničí Antonyho Blinkena, aby s nimi sdílel plány na případné sankce. Označili také 15 dalších lodí, které by se mohly zúčastnit pokládání potrubí nebo s tím spojených aktivit, a mohly by se tak na ně vztahovat sankce. Jsou mezi nimi ruské lodě Akademik Čerskij a Umka.

Senátor Jim Risch uvedl, že ministerstvo zahraničí také identifikovalo 18 společností, které po konzultacích USA se spojenci ukončily práci na projektu. Podle Rische se konzultace konaly ještě za Trumpovy vlády.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Řecké město Chóra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Řecké město Chóra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Řecké město Chóra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...