Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 8 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Německu covid-19 ustupuje, případů nově nakažených za den rapidně ubylo, Španělsko uvolňuje opatření

Německé zdravotnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německé zdravotnice. | foto: Reuters

Berlín V Německu v neděli přibylo 357 lidí s nemocí covid-19 a dalších 22 osob s touto diagnózou zemřelo. Vyplývá to z v pondělí zveřejněné bilance Institutu Roberta Kocha (RKI). V zemi tak nadále výrazně klesá denní bilance. Ministryně pro vědu a výzkum Anja Karliczeková v pondělí oznámila, že spolková vláda dá až 750 milionů eur (20,6 miliardy korun) do programu na podporu výzkumu očkovací látky.

V Německu se dosud covid-19 potvrdil u 169 575 lidí, z nichž 7417 zemřelo. Za vyléčené RKI označil 145 600 osob, což je o 1300 více než o den dříve. Po sobotě, kdy byla denní bilance infikovaných výrazně nižší oproti předchozím dnům, pokles pokračoval i v neděli. V sobotu RKI ohlásil 667 nakažených a 26 případů úmrtí s covidem-19. Ještě minulý týden ve čtvrtek RKI zaznamenal 1209 nových případů nákazy a 147 mrtvých.

V posledních dnech naopak roste takzvané reprodukční číslo, tedy údaj o tom, kolik jeden infikovaný v průměru nakazí dalších osob. Zatímco v minulém týdnu bylo už hluboko pod jednou, v neděli se dostalo na 1,13 a dnes mírně pokleslo na 1,07, uvedl RKI. Odborníci opakovaně zdůrazňují, že reprodukční číslo musí být nižší než jedna, aby se podařilo nákazu překonat. „Kvůli nárůstu reprodukčního čísla R je nezbytné v následujících dnech velmi bedlivě pozorovat vývoj,“ upozornil RKI.

Nejpostiženější spolkovou zemí zůstává Bavorsko s více než 44 000 nakaženými a více než 2150 mrtvými. S odstupem zhruba 10 000 případů infekce následují Severní Porýní-Vestfálsko a Bádensko-Württembersko.

Intenzivně se nově nákaza projevila v několika podnicích na zpracování masa. V jatkách v okrese Coesfeld v Severním Porýní-Vestfálsku se infekce prokázala u více než 240 zaměstnanců, a musely proto být uzavřeny. Testovány jsou také stovky pracovníků podobných závodů v okrese Steinfurt ve stejné spolkové zemi.

Program, do něhož německá vláda investuje stovky milionů eur, má za cíl jednak nalezení vhodné očkovací látky a jednak zajištění její následné výroby. Právě očkovací látka je podle ministryně Karliczekové klíčem pro návrat k normalitě. Očekává, že bude k dispozici nejdříve v polovině příštího roku.

Volnější režim ve Španělsku

Polovina Španělů může od pondělí po dvou měsících v rámci své provincie navštívit příbuzné či si dát při dodržení bezpečné vzdálenosti občerstvení na zahrádkách restaurací, v omezeném počtu může část Španělů také do kostela, na pohřeb či do muzea. Uvolnění některých opatření zavedených v polovině března ve snaze omezit šíření koronaviru se ale netýká například madridského regionu a většiny Katalánska, které byly nákazou postiženy nejvíce. Informují o tom v pondělí místní média.

Část Španělska vstoupila v pondělí do první fáze uvolňování restrikcí, v níž už od minulého týdne byla část Kanárských ostrovů a Baleár. Od pondělí mají volnější režim obyvatelé dalších oblastí, které vybrala vláda ve spolupráci s vedením autonomních regionů podle vývoje šíření nákazy a připravenosti zdravotnického systém na případnou druhou vlnu epidemie.

Od pondělí si tak mohou například lidé v celém Baskicku, Galicii, celých Baleárách či Kanárských ostrovech a části dalších regionů dát občerstvení na zahrádkách restaurací, musí ale dodržovat bezpečnou vzdálenost a obsazené smí být zahrádky jen z poloviny. Kostely či muzea mohou být zaplněny jen ze třetiny a do muzeí se musí návštěvníci objednat předem. Otevřít mohou hotely, ovšem bez společných prostor.

Otevřít smí v daných oblastech také divadla, ale jen se 30 návštěvníky, pokud jde o uzavřený prostor, na divadelní představení pod širým nebem smí až 200 lidí, pokud organizátoři zajistí bezpečnou vzdálenost.

Nadále jsou otevřené jen obchody a provozovny, například kadeřnictví, s rozlohou do 400 metrů čtverečních, ale lidé se tam už nemusí objednávat předem. Podniky ale dál mají povinnost vyhradit hodiny pro seniory.

Otevření pláží si mohou regulovat jednotlivé oblasti, takže například Barcelona a Valencie pláže otevřely pro běhání či plavání, lidé ale na nich nesmí pobývat delší dobu.

Jit si zaběhat či na procházku smí Španělé po uvolnění restrikcí už od 2. května, musí ale dodržovat rozvrh hodin podle věkových kategorií. Původní rozvrh mohou regiony upravit kvůli teplejšímu počasí, protože například děti směly na procházku s jedním s rodičů mezi 12 hodinou a 19 hodinou.

Uvolňování má mít ve Španělsku celkem čtyři fáze (označené 0 až 3) a trvat by mělo do druhé poloviny června, pokud se v zemi výrazně nezhorší epidemiologická situace. Ve Španělsku se dosud potvrdilo 224 390 případů nákazy, z toho 26 621 nakažených zemřelo a 136 166 se uzdravilo. Tamní vláda ale už několik týdnů uvádí ve statistice jen případy potvrzené testem PCR, podle serveru Worldometer se ve Španělsku potvrdilo 264 663 případů nákazy koronavirem.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....