Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bilance obětí explozí v Rovníkové Guineji stoupla na 98, přes 600 dalších lidí bylo zraněno

První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První informace naznačují, že exploze se ozvaly v muničním skladu vojenské... | foto: Reuters

Bata (Rovníková Guinea) Bilance mrtvých po nedělní sérii explozí na základně v Rovníkové Guineji stoupla na 98. Více než 600 lidí bylo zraněno. Podle agentury AFP to v pondělí večer oznámil viceprezident Teodoro Nguema Obiang Mangue. Po obětech se pátralo celý den.

Čtyři výbuchy, které začaly požárem na základně ve čtvrti Nkoa Ntoma v přístavním městě Bata, podle ministerstva obrany zranily kolem 600 lidí. Viceprezident v pondělí večer na twitteru uvedl, že 98 lidí přišlo o život a 615 bylo zraněno.

Nejméně 20 mrtvých a zřejmě stovky zraněných si v neděli vyžádala série výbuchů...
Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, vážně poškozené jsou i...

Prezident Teodoro Obiang Nguema Mbasogo za příčinu tragédie označil nedbalost související s nakládáním s dynamitem. Výbuchy podle něj poškodily skoro všechny domy ve městě. Bata má zhruba 250 000 obyvatel. Podle agentury AFP explodovaly zásoby munice a výbušnin.

Ministerstvo zdravotnictví Rovníkové Guineje na twitteru uvedlo, že na pomoc obyvatelům postiženým výbuchy vyšle tým psychiatrů, psychologů a zdravotních sester. „Škody nejsou jen fyzické, ale i psychické,“ uvedlo.

Místní televize odvysílala záběry vyprošťování dětí z trosek a těl zabalených do prostěradel poskládaných podél silnice. Viceprezident, který je synem hlavy státu, v pondělí navštívil nemocnici, kde leží zranění, informovala stanice TVGE.

Výbuchy přicházejí v době, kdy se Rovníková Guinea potýká s dvojitým ekonomickým šokem kvůli pandemii covidu-19 a poklesu ceny ropy, jež tvoří zhruba tři čtvrtiny státních příjmů.

Bývalou španělskou kolonii prezident Obiang, který je nejdéle sloužícím africkým vůdcem, řídí od roku 1979. Většina z 1,4 milionu obyvatel země žije v chudobě. Vláda požádala o mezinárodní podporu na pomoc s pátracími a záchrannými operacemi a obnovou.

„Po včerejších devastujících explozích v Batě... Španělsko okamžitě pošle náklad s humanitární pomocí,“ oznámila v pondělí na twitteru španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...