Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příliš bílých mužů. Šéfka univerzitních spolků chtěla přemalovat památník padlým vojákům z první světové

Svět

  15:00
SOUTHAMPTON/PRAHA - Úterní tweet Emily Dawesové vyvolal velkou roztržku. Předsedkyně univerzitních spolků v Southamptonu v něm totiž slíbila, že přemaluje „nástěnnou malbu bílých mužů“, jež je památníkem studentů, kteří zahynuli v první světové válce. Za svůj výrok se později omluvila, neměla v zájmu „vymazávání minulosti“.

Nástěnná malba na univerzitě v Southaptonu. foto: Southampton university

„Zapište si má slova – nástěnnou malbu bílých mužů v univerzitní senátní místnosti sundáme, i kdybych ji měla přemalovat sama,“ napsala na Twitter v úterý ráno předsedkyně spolků Southamptonské univerzity Emily Dawesová.

Nástěnná malba byla zhotovena v roce 1916 jako památník britským studentům, kteří sloužili během první světové války v armádě. Vyobrazuje akademické procesí a postavu neznámého vojáka, který dostává univerzitní diplom. Předsedkyni studenských spolků vadí, že vyobrazuje pouze bílé muže.

Komentář Dawesové na sociálních médiích vyvolal značnou vlnu nevole a řada lidí jej podle deníku Daily Echo nazvala „neuctivým, opovrženíhodným a rozdělujícím společnost“. Ke kritice se přidal i poslanec za Southampton Royston Smith, podle kterého bylo vyjádření Dawesové „zklamáním“.

Předsedkyně studentských spolků na Southaptonské univerzitě.

Svá slova o přemalování památníku nakonec šéfka studentských spolků vzala zpět. „Především bych se chtěla omluvit za urážku a nespokojenost, kterou jsem vyvolala tím, co jsem řekla,“ uvedla Dawesová pro média.

„Nikdy jsem nechtěla zneuctít ničí minulost, přítomnost ani budoucnost. Neměla jsem v úmyslu, aby můj tweet byl brán doslova a nedošlo mi, jak nepřístojné to bylo. Mým cílem je propagovat silné ženské vedení, nikoliv vymazávání historie.“

Předsedkyní spolků je Dawesová jen pár měsíců. Předtím byla předsedkyní Feministické společnosti a na univerzitě se zaobírá astrofyzikou. Pochází z Londýna a její rodiče v současnosti žijí v USA.

Autor:

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat