Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bílí profesoři na univerzitách v Británii dostanou mentory z menšin. V rámci boje s předsudky

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

LONDÝN/PRAHA Staří bílí univerzitní profesoři ve Velké Británii budou mít podle nového vládního plánu k ruce mentory, kteří je budou upozorňovat na jejich předsudky a nevědomou zaujatost. Všechny pozice obsadí juniorní kolegyně z etnických menšin.

„Z toho, co je zatím jasné o nevědomé zaujatosti, jasně vyplývá, že jí podléháme všichni, ale čím více se o ní naučíte a jste si ji vědomi, tím lépe se s ní dokážete vyrovnat,“ uvedl pro deník The Daily Telegraph profesor Jon Rowe, který dohlíží na vedení projektu na Birminghamské univerzitě.

Rowe doufá, že tento program pomůže zavedeným profesorům překonat jejich vlastní předsudky a že se budou „cítit značně nepohodlně“.

„Zatímco je jasné, že ženy a menšiny trpí komplikacemi v profesní kariéře, nikdo nedokáže přesně vysvětlit proč,“ uvedl Rowe s tím, že k profesorům na univerzitách budou proto přiřazeny mladší kolegyně s etnických menšin, aby jim pomohly s předsudky bojovat.

„Není to o tom, že jsou zde nějaké otevřené předsudky – jde spíše o to, jak systém funguje a jak se vyvinul. My chceme zjistit proč,“ vysvětluje profesor, který má na starosti výzkum na Birminghamské univerzitě. Doufá, že celý proces přinese odhalení příčin toho, proč ženy a etnické minority nejsou dostatečně zastoupené ve špičce akademického prostředí.

Existuje zaujatost?

„Jsme si velice dobře vědomi toho, že předchozí pokusy věnovat se těmto nerovnostem nebyly úspěšné, proto zkoumáme nové způsoby, jak podpořit postup našich kolegyň a kolegů z národnostních menšin,“ řekl Rowe.

Výzkum se podle něj má věnovat otázkám, zda existuje zaujatost, pokud je známý gender akademiků, nebo zda jsou ženy více povzbuzovány ke studiu specifických předmětů. Probíhat bude na dvou univerzitách v Birminghamu a jedné ve velšském Aberystwythu.

Projekt je financován vládní agenturou zvanou Výzkumná rada pro inženýrství a fyziku a je součástí iniciativy proti diskriminaci v daném odvětví. S „nevědomou zaujatostí“ bojují prý i na univerzitě v Oxfordu, kde řada zaměstnanců musela podstoupit semináře a workshopy.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...