Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bill Clinton je po operaci srdce zpátky doma

Svět

  22:56aktualizováno  12. února 7:01
NEW YORK - Bývalý americký prezident Bill Clinton byl ve čtvrtek odpoledne akutně hospitalizován. Podle agenturních zpráv podstoupil třiašedesátiletý Clinton srdeční operaci a jeho stav je dobrý. "Už je pryč z nemocnice a v autě míří zpět domů," uvedl Terry McAuliffe v amerických médiích. Clinton bydlí v obci Chappaqua vzdálené asi 55 kilometrů od New Yorku.

Bill Clinton foto: ČTK

Exprezident byl hospitalizován ve čtvrtek poté, co si několik dní stěžoval na bolest na hrudi. Již dvě hodiny po zákroku byl údajně na nohou.

"Prezident má dobrou náladu a bude se i nadále věnovat pomoci Haiti postiženému zemětřesením," řekl novinářům Clintonův poradce Douglas Band. "Pokud znám Clintona, bude hned na telefonu... bude volat lidem kvůli další pomoci Haiti, (bude se shánět), kde může získat nákladní auta nebo pick-upy kvůli dodávkám jídla či generátorů," dodal McAuliffe. Podle lékařů by se demokratický exprezident mohl pustit v plné síle do práce už v pondělí.

Dvě hodiny po zákroku byl už Clinton na nohou; z nemocnice má být propuštěn během dneška. "Prezident má dobrou náladu a bude se i nadále věnovat pomoci Haiti postiženému zemětřesením," řekl novinářům Clintonův poradce Douglas Band.

Za Clintonem míří z Washingtonu jeho manželka, ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Osoby z jejího okolí agentuře AP řekly, že nadcházející cestu do Perského zálivu, kterou má nastoupit dnes, Clintonová nezruší. Ministryně navštíví Katar a Saúdskou Arábii.

Telefonát od Obamy
Krátce po operaci se s Clintonem telefonicky spojil prezident Barack Obama. Popřál mu brzké uzdravení a upozornil, že jeho pomoc zemětřesením postiženému Haiti "je příliš důležitá na to, aby dlouho polehával". Clinton se výrazně podílí na organizování finanční pomoci katribskému ostrovu. Během několika týdnů před svým onemocněním Haiti dvakrát navštívil.

Podle amerických lékařů byly Clintonovy potíže zřejmě následkem srdeční operace, kterou prodělal před šesti lety. "Clinton podstoupil čtyřnásobný bypass, který měl zajistit dostatečné zásobování srdce krví, když se původní tepny zablokovaly," řekl agentuře Reuters kardiolog Cam Patterson z univerzity v Severní Karolíně. "Žilní štěpy, jimiž se zablokované tepny nahrazují, mají životnost kolem deseti let - některé vydrží 15 let, některé třeba pět. Když má pacient čtyři bypassy, není překvapivé, když se objeví problém." Podle sdělení lékařů bylo bezprostřední příčinou Clintonových potíží úplné zablokování jednoho z bypassů. Lékaři se nakonec rozhodli neprůchodné místo neošetřit a místo toho vložili dva stenty do původní žíly, která se v roce 2004 uzavřela. Operace trvala zhruba hodinu.

Srdeční problémy kvůli stresu
Stent je drobná válcovitá výztuž z pevného pletiva, kterou lékaři vnitrožilně dopraví na postižené místo. Podobné zákroky jsou dnes po celém světě běžné - jen v USA ročně voperují půl milionů stentů.

V době výkonu prezidentské funkce měl Clinton nadváhu a proslul jako neúnavný jedlík. Když se objevily srdeční problémy, málo expertů to vzhledem k jeho práci plné stresů překvapilo.

Nyní si bývalý prezident váhu hlídá a drží dietu. Podle lékařů nebyly nynější problémy projevem neukázněného stravování. "Někdy se prostě taková věc stane, nesmíme zapomenout, že srdeční choroby jsou dnes i v USA zabijákem číslo jedna," upozornil Petterson.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...